Erguvan faslı

Posted On 20 / Nisan / 2006

Filed under Doğa, İstanbul

Comments Dropped 2 responses

erguvanlar acar acmaz

 Başka yerleri bilmem ama İstanbul’da erguvan faslı başladı.

Ne zamandır gitmedim erguvan zamanı da geldi bir seyire çıkayım dedim Hisar’da. Bir de ne göreyim Ali Baba olmuş size Erguvan. Anılarımı canlandırayım derken şu olana bakın. Sevineyim mi böyle güzel bir ad aldığına, üzüleyim mi bilmem kaçıncı kere isim değiştirdiğine, bilemedim.

Oturduk menemenimizi söyledik. Karşımızda Küçüksu, Vaniköy, Kandilli tarafları pembe pembe bakıyordu. Aşiyan’da yürüdük. Çiçek yağmurunda yıkanmış sokaklardan geçtik. Tepemize pembe-mor yağmurlar yağdı. Pıt pıt düşen pembe dolu taneleri yakamızdan içeri girdi, saçlarımıza döküldü. Erguvan baharı… Ve erguvan bahar olduğu kadar da anılardır.

Eflatun esintiler içinde titredi incecik
Aynı içten kokuyla iki ayrı erguvan
Birisi bir küçük evin içe dönük bahçesinde
Süsledi sevgisini iki pembe avucun
Öbürü bir mezar başında öksüz
döktü rengini sessizce

~ Şükrü Erbaş

erguvanin govdesiBu ikinci erguvan kuşkusuz defalarca gittiğimiz yerini, bu kez koca mezarlığın içinde bulamadığımız pembe taşlı Kitabe-i Seng-i Mezar’ın başındadır. Pembe taşı morlara bulamaktadır. Ah Orhan Veli! Can Yücel’in dediği üzere: “Mosmor olmuş gül yazısı bedenin/düşmüş sanki erguvanlar içinde.” Velhasıl erguvan hüzünlü ağaçtır.

Foto: Gövdeden çıkan erguvan çiçekleri

***

Çocukluğumun bir bölümünü geçirdiğim Çatalca üstü masa gibi düz ve kenarları dik bir tepenin dibindedir. Çok sayıda erguvan ağacının yer aldığı bu dik yamaç baharda dev bir pembe-mor duvara dönüşürdü. Bilmem çocuk olduğumdan mı, yoksa sık ve dik olduğundan mı o koruya hep uzaktan, evimizin terasından bakardım. Terasın ucundaki çatıya yuva yapan leylek ailesi ya henüz gelmiş ya da gelmek üzere olurdu. Çatalca’nın erguvanlarını ne zamandır görmedim ama İstanbul erguvanları bu bahar da gönüllerince açtılar, kara dallardan, gövdelerden fışkırarak. Üstelik birkaç yıl önce birçok yeni bölgeye de erguvanlar dikildi de gözümüz gönlümüz daha çok şenlenir oldu.

***

 

 

Reklamlar

2 Responses to “Erguvan faslı”

  1. Erkan Kiraz

    Biliyor musun! Erguvan inanilmaz bir cicek. Bizans zamanlarinda kentin simgesi ve rengiymis. Cok sonralari Erguvan hayranlari kitaplar ayzdilar. Incelemeler yaptilar. Benim gibi belgesel goruntulemeler yaptilar. Simdilerde duyduguma gore Istanbul Buyusehir Belediyesi ıstanbul’u Erguvan’larla donatmis….

  2. nicomedian

    Merhaba Erkan,
    Bloguma hoş geldin. İzmit’li bir hemşehrimi burada ağırlamak çok hoş!
    Erguvanın yaprak çıkarmadan ve gövdesinden bile çiçek açması bana hep ilginç gelmiştir. Böyle bir foto çekmiştim Göztepe’de. Onu blog yazıma ekleyeceğim bu vesileyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s