Çernobil’i anımsıyor musunuz?

Posted On 24 / Nisan / 2006

Filed under Güncel

Comments Dropped leave a response

chernobil cocuklari

 

Turistik Sinop Radyoaktif Sinop’a karşı!

Rüzgar kuzeyden mi esiyor, bulutlar nereden gelip nereye yağış bırakıyor, herkes dikkat kesilmişti. Bahar yağmurlarına yakalanmamaya çalışıyorduk. Oysa aynı günlerde kaza Rus halkından bir kaç gün gizlendiği için Kievliler sokakta rahatça dolaşıyordu. Patlamadan sonra günlerce Çernobil’deki sızıntıyı durduramadılar. Birçoğumuz o günlerde çocuk sahibi olmaktan vazgeçmiş, ya da planlarımızı birkaç yıl ertelemiştik.
Şimdi aradan 20 yıl geçti. Kazanın dehşeti unutuldu elbette ama hiç olmazsa çıkarılan dersler unutulmamış olsaydı!

Çernobil nükleer santrali 26 Nisan 1986’da patladı. Radyoaktif maddeler Türkiye’nin Karadeniz kıyılarına kadar geldi. Şimdi BM rakamları bölgedeki kanser oranlarında çok yüksek artış olduğunu söylüyor. Oysa, 20 yıl önceki halefi nükleer bulaşığı olabilecek çayları kameralar karşısında içer gibi yapan Cahit Aral gibi bugünün Enerji Bakanı Hilmi Güler de bir Karadenizli olmasına karşın Karadeniz’i yeni bir nükleer tehditle yüz yüze getirmeyi iş biliyor. Anlaşılan çok gözü kara insanlar bunlar ve ikisinin adı da unutulmayacak elbet.

Enerji bakanlarımızın dünyanın enerji sorununu çözmek için hiçbir zaman tehlikesiz biçimde kullanılmamış olan nükleer enerjiden başka bir enerji türü bulamadıklarına inanmıyorum. Onlar da hepimiz gibi çağdaş, temiz ve yenilenebilir enerji türleri olduğunu biliyorlardır mutlaka. Alaçatı’yı, Bozcaada’yı görmüşlerdir herhalde. Hollanda’nın ünlü rüzgar enerjisi kaynaklarını biliyorlardır. Peki, nedir bu nükleerdeki ısrar? Nedir bu üstü örtülü reklam kampanyaları, halkla ilişkiler çalışmaları?

Dünyamız insanlarla var oluyor. İnsanlar yok olduktan sonra cansız varlıkların dünyada kalmasının ne anlamı olabilir ki? Biz çocuklu vatandaşlar ülkenin geleceğini daha mı çok düşünüyoruz nedir?

Çernobil’de kazadan sonra insanların ne hale geldiğini gösteren fotoğraf sergileri İstanbul, Ankara ve Sinop’ta açıldı. Sinop’luların kampanyalarına destek verelim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s