Beni etkileyen kadınlar / 5: Camille Claudel (1864-1943)

Posted On 12 / Haziran / 2006

Filed under Kadın, Sanat

Comments Dropped 4 responses

Camille

Rodin sergisi dolayısıyla topluma meydan okuyan bir kadının acılı yaşamı

Bugün İstanbul’da bir Rodin sergisi açılıyor. Bense bu münasebetle onu değil bir dönem sevgilisi olmuş ve sonra terk ettiği bir kadını yazmak isterim: Camille Claudel.

Lacivert gözlü, kızıl saçlı güzeller güzeli, yetenekli ve cesur. Gerard Depardieu ve Isabelle Adjani’li bir film. Rodin’in büyük aşkı. Şizofren. İsmi ve yeteneği Rodin’in gölgesinde kaldı.

Birlikte oldukları dönemde Camille’in etkisiyle Rodin’in yapıtları da saf, hoş ve romantikti. Oysa Rodin diğer dönemlerinde maskülen heykeller yaptı. Bu da Rodin’in geç dönem eserlerini ondan ödünç aldığının kanıtı. Aslında Rodin kendi heykellerini zaten kendisi yontmamış. Kendisi tasarlamış ama öğrencilerine yontturmuş. Bu o dönemin olağan karşılanan bir özelliği olmakla birlikte burada bir esinlenme/kopya da söz konusu.

Frederic Grunfeld’in Rodin: A Biography adlı kitabına göre Rodin ile 17 yaşında tanıştı. Bir grup genç kızla birlikte Rodin’in atölyesinde çalışıyordu. Birliktelik çok uzun yıllara yayıldıysa da sonunda ayrıldılar.

CamilleClaudel

Bir söylentiye göre Rodin onun gücünden korkup kaçtı. Rodin’in onu terk edip karısına dönmesinden sonra sağlığı bozuldu. Camille babasını çok severdi. Babasının ölümünü ona haber vermediler. Babasının ölümünden bir hafta sonra da bir diplomat olan erkek kardeşi onu akıl hastanesine yatırdı. Yaşamının son otuz yılını akıl hastanesinde geçirdi. Heykel yapamadan… Ailesi tarafından istenmeden… Annesi ve kız kardeşi hiç ziyaretine gelmedi. Doktorlar ‘evine dönebilir’ dediklerinde bile ailesi onu eve kabul etmedi. Camille o dönemde çok heykellerinin çoğunu kırıp yok etti.

Akademiye kadın alınmayan bir dönemde heykele gönül verdi. Erkek gücü gerektiren büyük heykeller yontmaktan çekinmedi. Kadınların uzun, kabarık etekler giydikleri o dönemde merdivenlerin tepesine çıkıp çekiç sallayan öncü bir kadındı. Özgün bir sanat anlayışı geliştirip oniks heykeller yaptı. Minimalizm’e ve Art Nouveau’ya yakın durdu.Ne acıdır ki Camille’in kırılmaktan kurtulan yapıtları onu hastaneye yatıran kardeşi tarafından Rodin Müzesi’ne verildi…

Resim: Rodin gidiyor, Camille diz çökmüş yalvarıyor…

Camille’in bu oniks heykeli 1895-1907 tarihli. Müthiş bir acı dile gelmiş taşta. Sanki canlı gibi.

http://www.cs.wustl.edu/~loui/camille.html

Rodin Müzesi: http://www.musee-rodin.fr/

 

Reklamlar

4 Responses to “Beni etkileyen kadınlar / 5: Camille Claudel (1864-1943)”

 1. nihat

  İnternete her girişte mutlaka bakıyorum yazılarınıza, Her bakışta daha fazla kültür yüklenip ayrılıyorum sayfanızdan. Yüreğinize ve elinize sağlık. İyi ki az da olsa sizin gibiler var bu güzel ülkede….

 2. Binnur/Nehir

  afa yayınlarının kadin serisi vardi bir zamanlar.
  orada raslamıstım ilk camille claudel’e.
  kapaktaki güzel surata hayran kalmıştım, ardından okuduklarımdan o döenem göre “olmayacak” bir kadına…
  sonra filminde beni adjani tip olarak hayal kırıklığına ugratmadı.
  cok uzun zaman olmustu aklıma gelmeyeli claudel..
  teşekkürler.

 3. nicomedian

  Nihat Bey,
  Yorumlarınız her zaman bana şevk veriyor. Teşekkürler, saygılar.

  Sevgili Binnur,
  Hoşgeldin. Afa deyince benim de aklıma çok sevdiğim Herman Hesse’nin Siddharta ve Bozkır Kurdu romanları geldi. Okudun mu bilmem? Keşke yine bassalar. Artık kitapları pek bulunmuyor, biliyorsun. Yorumun için teşekkürler; yine beklerim.
  Nehir’i her zaman güzel günlerde büyütmen dileğiyle.

 4. moon

  merhaba
  herman hesse ; bozkır kurdu 10 yıl oluyor okuyalı çok da keyif almıştım..ama yazarı tanıyan ve bilen çok az kişi ile karşılaştım doya doya paylaşıp kitabın keyfini çıkaramamıştım.keifli kitapları ve yazarları paylaşırsak iyi olur diye düşündüm..
  sevgiler
  moon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s