Beni etkileyen kadınlar / 6: Julia Pastrana (d. 1832 Meksika; ö. 1860 Moskova)

Posted On 17 / Temmuz / 2006

Filed under Kadın

Comments Dropped 2 responses

julia_pastrana 

Dünyanın en çirkin kadını

Güzel yüz, güzel vücut, güzel huy, güzel insan, aşk, sevgi… Sizce güzellikle aşk ve sevgi arasında var olan bağlantının püf noktası ne olabilir? ‘Güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa’ demiş ozan. Öyleyse insan güzele mi aşık olur, yoksa aşık olduğunu mu güzel sanır?

Sevda ile sevgi

Derler ki geçici bir delilik halidir aşk. O yüzden aşık olduğumuz kişiye farklı anlamlar yükleriz; onu nasıl görmek istiyorsak öyle, belki hiç olmadığı gibi görürüz. ve bu nedenledir ki bir arada yaşamaya, aşkımızı tanımaya başladığımızda aşklar çıkmaza girer.

“Oysa sevmek, neyi sevdiğini fark etmek demektir ve seven biraz da neyi sevdiğini bilendir,” der Nazan Bekiroğlu, dünyanın en güzel aşk hikayelerinden biri olan Yusuf ile Züleyha aşkı için.

***

Buraya fotosunu iliştirdiğim kadının vücuduna bir bakın. Bu vücut gayet kıvrak dans edebiliyordu. Oysa yüzü, tıpkı kimi güzel seslerin perde arkasından dinlendiği rivayetinde olduğu gibi bir yüzdür. O kadın ‘dünyanın en çirkin kadını’ ünvanına rağmen evlendi, sevdi sevildi ve çocuğunu doğurduktan sonra öldü.

Kök toplayarak beslenen Meksika yerlilerindendi. Yüzü, kolları ve göğsü parlak siyah tüylerle kaplıydı; kepçe kulakları, yassı bir burnu, maymunu andıran bir çenesi vardı. Büyük ve deforme dudaklarını yoğun bir bıyık örtüyordu.

Oysa öte yandan o, derin bakan siyah gözlere ve olağanüstü güzel bir vücuda sahipti. İlhamını Rus folk kıyafetlerinden alan güzel tuvaletler içinde yıllar yılı Avrupa ülkelerinde sergilendi durdu. Bu çirkin yüzlü kadının ne kadar güzel dansettiğini görünce seyircilerin nefesi kesilirdi. Yumuşak ve ince bir ses tonuyla nostaljik Meksika şarkıları söylerdi. Sahneden indiğinde okumaya meraklı, bilgili, üç dil konuşan ve kazandığı parayı cömertçe paylaşan bir kadın olurdu. İşte böyle bir kadındı “dünyanın en çirkin kadını” dedikleri.

Para hırsı mıdır çılgınlık mı bilinmez, destekçisi ve kocası Lent ölümünün ardından onu mumyalatıp 30 yıl daha dolaştırdı durdu. 1971’de de yönetmen Sousa tarafından yaşam öyküsü filme çekildi.

Hani Kemal Sayar diyor ya “Her aşk bulunduğu kalbin şeklini alır”. Lent’in aşkı da kendi kalbinin şeklini almıştı işte.

Reklamlar

2 Responses to “Beni etkileyen kadınlar / 6: Julia Pastrana (d. 1832 Meksika; ö. 1860 Moskova)”

 1. Ayn

  Biz nostalji den kalmislar.Beyaz perdede her hatlari ile kusursuzlara alistirilmistik.Bir gün koyu tenli bir hanimefendiyi perde de gördüm.Filmin adi Lila idi.Ilk 15 dk.Bula bula dedim.Sonra
  ilk yarim saat de aferim ne kadar güzel oynuyor.Artik gözler degil Beyin görmek istedigi seyleri görüyordu.Bütün Filimlerini seyrediyorum.O güzeller güzelinin.
  Ask tek terafli ise cok güzel bir duygu..Tek tek her duyguyu iciniz de yasatabiliyor sekillendirebiliyorsunuz.O bir Gizem hemde zata mahsus.Biraz aci iki damla göz yasi.Kalbinizi
  ellerinizin arasina ala biliyorsunuz.Isin dogrusu kimlik kagidinizin eski ve yeniligi hic bir önem de tasimiyor.Iki elinizin
  arasindaki kelebek gibi kanat cirpisini cok derinlerde hissediyorsunuz.Sevda sevmek sevilmek.Iki kisiye haz bazen yerini sevgiye birakabilen degisken bir duygu kizdirabiliyor,küstürebiliyor.Bir bakiyorsunuz.Yasantinizin elzem bir faktorü oluyor.Uyumak gibi,Yemek yemek gibi,Nefes alip verebilmek gibi.Uzun oldu galiba kalin saglicakla.
  Saygilar.

 2. Şebnem

  Gerçek güzelliğin insanın ruhundan, ellerinden, yeteneklerinden, beyninden, içinden dışa yansıdığının unutturulduğu, hep plastik, yapma, içi boş güzellik anlayışının körüklendiği şu günlerde ne güzel bir hatırlatma oldu kaleminize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s