Perge: Bir su şehri

Posted On 16 / Ağustos / 2006

Filed under Tarih ve Arkeoloji

Comments Dropped 3 responses

İki katlı bir binadan daha yüksek devasa bir çeşme düşünün. Dağdan gelen buz gibi sular buradan aşağılara akar. Çeşmenin başını nehir tanrısı heykeperge_su_kanalili süsler. Akan sular büyük bir havuza dökülür. Havuzun suları ise geniş bir kanalla ikiye bölünen sütunlu cadde boyunca şehri geçmektedir. Böylece sütunlu caddeden şehre bir serinlik yayılır. perge_hamam

Sütunlu caddedeki kanalın üstünde merdivenli üst geçitler vardır.

Şehre hayat veren bu sular sütunlu caddenin sonunda yer alan dönemin en büyük hamamlarını da besler. Bu hamamlar bir tür sayfiye yeri olduğu gibi aynı zamanda bir şifa merkezidir. Şehir halkı günün bir bölümünü hamamlarda geçirir. Hamamların sıcaklık bölümlerinin alt katında sıcak havalı ısıtma sistemi bulunur. Ateş tuğlaları ve aralarındaki hava boşlukları ile binlerce yıllık bu yapıları nasıl olduysa yok edememişiz. Bununla birlikte anıtsal çeşme ve nehir tanrısının gölgesini keçi sürülerine tahsis etmeyi başarmışız. Antik taşların arasındaki otları yiyen bu keçiler mermerlerin gölgesinde yatıp, binlerce yıllık anıtları ağıla çeviriyorlar elbette.

Dümdüz Aksu arazisinin ortasındaki tek ve tepsi gibi düz tepenin gölgesine kurulu bu şehir tüm Anadolu uygarlıkları kalıntıları gibi yalnız yabancılardan değil, Türkiyelilerden de ilgi ve sevgi bekliyor. Antik şehir gezilerinde her zaman olduğu gibi yine ve yalnızca yabancılarla dolaşmak istememekte haksız mıyım? Sizce de gelmiş geçmiş Anadolu uygarlıklarını bugünün Anadolu insanı da bilse, mermer sütunların serin gölgelerinde otursa, geçmiş zamanları hayal edebilse, onlar gibi uygar olmayı düşleyebilse fena mı olur?

Reklamlar

3 Responses to “Perge: Bir su şehri”

 1. Ayn

  Asirlar gerisine degilde genclik yillarima geri götürdünüz.O bölgeyi köy köy tarla tarla bilirim.Bir devre DSI.lerinin kanalet sys’ mini kurarken (mezzo giorno) tercüman olarak calismistin.Insanlarinin misafir perverligi.Doganin güzelligi ve cömertligini tarihin onlari uzaktan seyredisi.Bir de ora yöresinin kulaktan kulaga uzaya gelen öyküleri kaleminize saglik.
  Uzun zamandir yazmiyordunuz baya da merak etmistim.
  Kalin saglicakla.
  Saygilar.

 2. nicomedian

  Neden sizden de dinlemiyoruz Perge’yi? Köylülerini ve öykülerini ben epey merak ettim şimdi.
  Öte yandan, haklısınız, aniden ortadan kayboldum. Neyse ki olumsuz bir durum yok; sadece yaz nedeniyle bir süredir yoktum buralarda.
  Saygı ve sevgiyle.

 3. şbnm

  ben pergeye hayranım ve bu antik kentle ilgili hayallerim bile var,ben o güzel hayallerimi gerçekleştirebilir miyim bilmiyorum ama,en azından bu güzel hayalimi ödev olarak üniversitede sunmam olacak:)
  hayalim ise;bu antik şehrin orjinal yapısını bozmadan otele,eglence merkezine çevirmek,en ince ayrıntısına kadar tasarlanmış olan bu kentte insanlarında içeriye girer girmez o dönemin kıyafetlerini giymiş oldugunu görmek..birde bu otel antik şehre yakın bir yerde kurulmalı ki dünyanın dört bir yanından gelen misafirler gerçek yapıyı görme imkanıda bulsunlar..
  lokantalarında o dönemin yiyecekleri,agoralar,tiyatrosunda gösteriler,çarşıları,hamamları….mükemmel..pergeye ne zaman gitsem hep bunu düşünürüm..kesin benim gibi tarih meraklıları akın edeceklerdir:))
  hepinize mutlu günlerrr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s