Mary Shelley ve Yanlış Anlaşılan Kitabı Dr. Frankenstein

Posted On 23 / Ağustos / 2006

Filed under Edebiyat, Kadın

Comments Dropped one response

mary_shelleyİngiliz edebiyatının birçok ünlü yapıtı zamanla özgün felsefi içeriğinden soyutlanarak bambaşka yerlere çekildi; tümüyle yanlış anlaşıldı. Bunlar arasında günümüzde ilgiyle okunan, filme alınan kitaplar da var. Örneğin 50’den fazla filme ilham veren Dr. Frankenstein, Gulliver’ın Yolculukları ve Robinson Crusoe…

Dr. Frankenstein’ın bir kadın tarafından yazıldığını biliyor muydunuz? Mary Shelley’nin ünlü yapıtı ve korku edebiyatının ilk klasiği olarak anılan Dr. Frankenstein aslında romantik akımın bir ürünüdür ve doğaya müdahaleyi eleştirmek için yazılmıştır. (O sıralarda Luigi Calvani ölü kurbağaya elektrik vererek titreşim ve yaşam belirtisi elde etme deneyleri yapmakta ve Mary de bu konuya ilgi duymaktadır. ) Romandaki doktor da benzeri bir deney yapınca doğaya ve tanrının işlerine müdahale etmesinin korkunç sonucuyla yüzleşmek zorunda kalır. Yarattığı ise genel kanının aksine bir “canavar” değil, kıstırılmışlığı içinde cinayet işleyen çaresiz bir zavallıdır. Daima kendisini yaratan doktoru arar ve insanların kendisinden neden kaçtığını bir türlü anlayamaz. Yaratık da yazarı Mary gibi bir vejeteryendir.

Mary Shelley insanları korkutmak amacıyla değil, rasyonalizmin kötülüklerini dile getirmek için yazdı. O pastoral bir dünyadan hoşlanıyordu ve bu dünyanın güzelliklerinin bilimsel gelişmeler yüzünden yok olmasından korkuyordu. Nitekim bu romanı İsviçre’de güzel bir göl kıyısında yazmıştı.

Annesi ünlü feminist Mary Wollstonecaft’ın onu doğururken ölmesi yüzünden Mary Shelley hep bir suçluluk hissiyle yaşadı. Tüm İngiliz romantikleri gibi onun da ekstrem ve trajik bir hayatı oldu. Üç çocuğunun ölümünü gördü. Kocası ünlü ozan P.B. Shelley kadınlara düşkün ve bencilliğiyle ünlüydü; serbest aşk yanlısıydı ve bu yüzden eski karısının intiharına neden olmuştu. Dul kaldığında 26 yaşında olan Mary yaşamının geri kalanını ozanın yapıtlarını düzenlemekle, onlara önsöz ve açıklamalar yazmakla ve birçok kez yayınlatmakla geçirdi. Oysa Mary çok yetenekli bir kızdı. Bu dünyaca ünlü romanı yazdığında sadece 19 yaşındadır. Zaten ilk şiiri de 10 yaşındayken basılmıştı. Kendisi ise birkaç yeni roman yazmakla yetindi.

Reklamlar

One Response to “Mary Shelley ve Yanlış Anlaşılan Kitabı Dr. Frankenstein”

  1. Ayn

    Siza itiraf etmek zorundayim blogunuza koymus oldugunuz yazi türleri ve stili insana huzur veriyor.Büyük bir zevkle takip ediyorum.Keske uzun aralar vermeseniz.O romanda ki yaratik benim kücüklügümde gördügüm siyah beyaz filimlerdeki özelligini su anda coktan kaybetti.Sizin dediginiz gibi o yaratigi su anda her gün bizler üretiyoruz.Isvicre nin tabiatin cenneti gibi göllerine ihtiyac görmeden.Bu güzel yaziniz icin tesekkür ederim.
    Kalin saglicakla
    Saygilarimla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s