Balkonda domates

Posted On 6 / Şubat / 2007

Filed under Doğa, Güncel

Comments Dropped 23 responses

 

 

 

Geçmiş yazdan yeşiller…

 

Ve pembeleşip olgunlaşınca…

 

 

 

Kabukların tül gibi inceliği…

 

 

Özellikle bugünlerde el yakan domates fiyatlarından şikayetiniz mi var? Saman tadında domateslere avuçla para vermek istemiyor musunuz? Öyleyse size tanıtmak istediğim bir domates türü var. Benim de adıyla bilmediğim ama görünce bir yerlerden (herhalde eski bahçelerden) anımsar gibi olduğum pembe domates denen bir tür bu. Çok lezzetli. Genetiğiyle oynanmamış. Yani sağlıklı. Buna karşılık yukarda resimde de fark edeceğiniz gibi çok ince kabuklu olduğu için dayanıksız. Yani, tüccarın işine gelmiyor. (Ama çocuklar ince kabuklu domatese bayılıyor!) Rengi kıpkırmızı olmadığı, şekli de çoğu zaman eğri büğrü, en azından fazla girintili çıkıntılı olduğu için pek öyle albenisi yok. Yani görünüme aldanmayanlar için bu tür…  Domatesin biçimi mi, yoksa lezzeti mi önemli sizin için? Lezzeti diyorsanız buyrun pembe domates üretimine.

Eskiden çok üretilen, şimdilerde ise kaybolmaya yüz tutmuş bu türü evlerimizde, balkonlarımızda varsa bahçelerimizde yetiştirsek, çocuklarımıza sağlıklı ürünler yedirmiş, tüccara, başta şu ünlü Cargill olmak üzere genetiği değiştirilmiş ürünleri üretip pazarlayanlara, kendimizce cevap vermiş olur muyuz? İşte ben geçen yaz bu türü balkonumda denedim, oldu pekala. Bu sene yine deneyeceğim. Hem bu kez beş kökten fazla ekeceğim. Çünkü lezzetine doyamadık biz. Peki domates yetiştirmek -hem de organik- kolay mı derseniz, kolay derim. Bütün canlılar gibi biraz sevgi ve ilgi istiyor o kadar. Gerisi doğaya, güneşe kalmış…

*** 

Organik tarım konusu açılmışken, canımı sıkan bazı gelişmelere değinmeden edemeyeceğim. Yerli tohumlar kaybolurken bir yandan da devlete ait tarım işletmelerinin haraç mezat elden çıkarıldığını, buralarda yetiştirilen bitkisel ve hayvansal ürünlerin yok pahasına özel sektöre devredildiğini biliyor musunuz?

İki  yıl önce, meyve fidanı almak için Yalova Tigem’e gittik. Orada işinin ehli bir ziraat mühendisiyle karşılaştık. Meyvecilik konusunda kara cahil olan bizleri son derece yararlı bilgilerle donattı. Fidanlarımızın dikim öncesi kök ve dal budamasını yaptı. Gerekli doğal gübreyi verdi. Dikim ve bakım konusunda bütün sorularımızı sabırla cevapladı. Aynı gün özel sektörden benzer ürünleri çok daha pahalıya da alabilirdik. Tigem’lerde benim bildiğim kadarıyla tarım alanında yerli tohumların islahıyla uğraşılıyor ve üreticilere bu iyileştirilmiş yerli tohumlar dağıtılıyordu. Oysa Yalova Tigem, Trakya’dakiler ve daha birçoğu artık yok. Neden? Bütün topraklarımızın yapay gübrelerle kirletilmesi, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalarla (GDO) doldurulması için mi? Zaten sayısı çok azalan köylüye artık kendi kendini üretemeyen tohumluklar dağıtılıyor. Her sene yeniden tohum almak zorunda bırakılıyor. Böylece çiftçinin kendisine dayatılan türde üretim yapması sağlanıyor. Bu ürünler ise ekolojik dengeyi tehdit ediyor. Ne ilginçtir ki gelişmiş ülkeler bu tür denemeleri kendi topraklarında değil bizim gibi ülkelerde yapmayı tercih ediyorlar. Örneğin Afganistan’da da binlerce dönüm toprakta aynı uygulamayı yapıyorlar.

Bu gidişle inşaatlarla kapatılmamışsa verimli tarım alanlarımızda sadece ucube tarım ürünleri yetiştiğini göreceğiz. Konuyla ilgili yasanın çıkmasıyla soya, mısır ve pamukta tamamen yabancıların eline bakacağız. Ne çıkar bundan, demeyin. Japonya bile o gayet kıt topraklarında çeşit çeşit tarım ürünü yetiştirmeye çalışırken bizim kendi ürünlerimizden vaz geçmemiz doğru mu? Olayın bir boyutu da besin maddelerinde kendi kendine yeterli bir ülke olmak. Bu bütün dünya için hayati önem taşımıyor mu?

GDO’ya hayır, organik tarıma, -sesimizi yüksek çıkararak- evet demenin zamanı geldi de geçiyor!

…..

Not 1:

Evinizde, bahçenizde bu yaz organik domates yetiştirmek isterseniz size yardım edecek ve benim de üyesi olmaktan gurur duyduğum grup bir yıldır elbirliğiyle domates üretiyor. Bir kaç kişinin üretiminden ne mi olur? Birer birer denize geri atılan deniz yıldızlarının hikayesini hatırlayın… Pembe Domates Ağına siz de katılıp organik üretime destek verebilirsiniz! 

http://pembedomates.blogspot.com

http://groups.yahoo.com/group/pembedomates/

Not 2:

Tohum yasası ile ilgili bilgilendirici bir yazıya Çekül Vakfı’nın bu linkinden ulaşabilirsiniz.

Türkel Minibaş hocanın aynı konudaki yazısı şurada.

N. Sevindi’nin ‘Küresel ısınmaya karşı tarıma sahip çık’ başlıklı yazısı burada

Ekolojik yaşam kapısı Buğday dergisinde ise GDO kampanyasıyla birlikte daha birçok yararlı bilgi var.

 

Reklamlar

23 Responses to “Balkonda domates”

 1. A.Tansug

  Ne güzel durumu özetlemişsin Şefika’cığım…
  Gerçekten uğraşmaya değen bir çaba bu. Sevindirici olan PDA’nın güçlü ve emin adımlarla geçişmesi… PAzara görüşmek üzere inşallah! Sevgiler

 2. nicomedian

  PDA’cıları burada görmek ne güzel!
  Elele verince neler olmaz, öyle değil mi?
  Görüşmek üzere. Selam ve sevgilerimle.

 3. FUNDA

  peki bu kadar imrendiğim bu pembe domateslerin tohumlarını nereden bulacağım :))
  Ankara birlik mh. sinde oturuyorum ve yardimlarinizi bekliyorum…
  sevgiler…

 4. nicomedian

  Merhaba Funda,

  Tohumlara ulaşmak için yukarda verdiğim linklere tıklamalısınız. Bunlardan biri grup linki ve talebinizi gruba iletebilirsiniz. Yalnız biraz acele edin. Tohumları ekme vaktini kaçırmazsanız daha iyi netice alırsınız. Ben elimdeki tüm tohumları ektim ne yazık ki.
  Sevgilerimle.

 5. duvarda domates yetiştirme

  hemde çok kolay masrafsız ve tasarruflu görüntü müthiş
  inanın duvarda yetiştirirseniz domates , biber , patlıcan , hertürlü sebze çilek vs hem sulaması hem bakımı hereyiyle kolay bir iş
  deneyin görün

 6. duvarda domates yetiştirme

  hemde çok kolay masrafsız ve tasarruflu görüntü müthiş
  inanın duvarda yetiştirirseniz domates , biber , patlıcan , hertürlü sebze çilek vs hem sulaması hem bakımı hereyiyle kolay bir iş
  deneyin görün

  http://www.duvartarimi.com

 7. yesim şen

  adana da yaşıyorum. sebze yetiştirmeye başlayacağım ufak bir alanım var. domates yetiştirmek için tohum ve fideyi nerden bulabilirim.

 8. nicomedian

  Yeşim Hanım,
  Sanırım yeterli açıklık yok sorunuzda. Yeriniz balkon mu bahçe mi, organik mi değil mi?
  Yine de diyebilirim ki Adana için herhalde tohum zamanı geçmiş olmalı. Fide için halk pazarlarına bir bakabilirsiniz. Organik domates yetiştirmek istiyorsanız o zaman yukarda linklerini verdiğim adreslere tıklayıp lütfen verilen bilgileri inceleyin. Yeterli bilgiyi bulacağınıza inanıyorum.
  Sevgiler.

 9. süleyman yıldırım

  ACELE PEMBE DOMATES FİDANI VEYA TOHUMU İSTİYORUM.SAYGILARIMLA MANİSA

 10. süleyman yıldırım

  ÇALIŞMALARINIZA BAYILDIM

 11. nicomedian

  Süleyman bey teşekkür ederim. Size de yukarıdaki linkleri önereceğim.

  Bu arada pembe domates yetiştirme serüvenini yazan blog sahipleri artıyor. İşte yeni pembe domates linkleri:
  PDA- MERKEZ (İstanbul) Kurucular: Tansuğ’lar, “Evde Pembe Domates Serüveni” : http://pembedomates.blogspot.com

  PDA-Adana: Mehmet Saygın, “Pembe Domates Notlarım”: http://www.mehmetsaygin.com/pda/pembedomatesnotlari.html

  PDA- SAFRANBOLU: Hanife Karagöz, “Sevgi Bahçesi” : http://pdasafranbolusevgbahces.blogspot.com/

  PDA-KEŞAN: Derya Aktan: “Pembe Domateslerim”: http://www.pembedomateslerim.blogcu.com/

  PDA-İSTANBUL:Tülin Akduman “Pembelerim” http://pembelerim.blogspot.com

  PDA-ANKARA: Gonca Ceyla Dikici: “Pembe Domates Serüvenim” http://pdaankara.blogcu.com/

 12. Gonca Ceylan Dikici

  🙂 Çok güzel anlatmışsınız Pembeleri ve PDA yı. İyi bir hasat dönemi geçirmeniz dileklerimle…

 13. yasemin

  merhaba,
  ben bir saksı domates aldım, üzerinde yeşil minik domateslerimiz var…balkonda bakmaya başladım ama beni bakımı konusunda bilgilendirebilir misiniz?

 14. birisi

  domateslerin içini kesip toprağa gömer ve her gün sularsanız belli bir zaman sonra domates fideleri elde edersiniz. extradan gidip tohuma para vermenize gerek yok.

 15. nicomedian

  Birisi rumuzlu arkadaşım,

  Tohuma para vermeye elbette gerek yok. Yalnız domateslerin içini toprağa gömerek yüzde kaç verim alabildiğinizi merak ettim.

  Selamlar.

 16. EZGİ

  merhaba size birçok kez yazdım ulaştımı bilmiyorum ama yine yazıyorum. Bahar yaklaşıyor ve tohum temin zamanı geç olmadan PDA-pembe domates tohumlarından mümkünse bana iletebilirmisiniz. Bana yazmanız halinde size ardresimi bildireceğim. Teşekkürler EMİNE

  • nicomedian

   Merhaba Emine hanım,
   Nereden yazıyorsunuz bilmiyorum ama tohum ekimi için henüz erken sayılır.
   Tohum edinmek için burası ne yazık ki doğru adres değil. Yazıda da belirttiğim gibi bunun için bir PDA grubu var. Yalnız bu grubu insanların tohum ihtiyacını karşılamakla görevlendirilmiş bir merkez olarak düşünmeyin. Bu grupta herşey gönüllülük esasına göre yürütülür. Gönüllü arkadaşlar tohum üretir ve elindeki fazlayı isteyenlerle paylaşır. O nedenle taşın altına elinizi koymasanız bile grup ruhunu anlamanız beklenir sizden. Ne zaman ne yapmanız gerektiğini bilmediğinize göre o gruba üye olmadığınızı varsayıyorum. Grup mesajlarında defalarca bu işin nasıl organize edildiği anlatıldı. Eger üyeyseniz lütfen üşenmeyin eski mesajlara bakın.
   Selamlar.

 17. yeşim gezen

  Merhaba,

  Balkonumda pembe domates yetiştirmek istiyorum. Belirttiğiniz PDA grubu şu anda üye kabul etmiyormuş. Tohumlara başka ne şekilde ulaşabileceğim konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • nicomedian

   Yeşim Hanım,
   Grup üyeliği geçici bir süre için durduruldu. Yakında açılır merak etmeyin.

 18. gürcan

  İzmir de pembe domates fidesi nereden bulabilirim?

  • nicomedian

   Sevgili dostlar, tohum ve fide isteğinde bulunmadan önce lütfen yukarıdaki cevaplara göz gezdirin.
   Gürcan bey,
   Bugün 26 Mayıs. İzmir’deki arkadaşların fideleri büyüdü, çiçek açtı artık.
   Ancak yine de geç bir üretim yapabilirsiniz ama ben doğanın zaman çizelgesine karşı gelmekten yana değilim.
   İyi şanslar.

 19. ahmet akgün

  benim kendime özgü yetiştirdiğim ve geliştirdiğim, organik domates türlerim var. bunların içinde birkaç tür pembe domates de mevcut. Ama artık fide ve tohum ekimi zamanı çoktan geçti. Gelecek sene için isteyene tohum ve fide verebilirim. Saksıda, balkonda yetiştirmek isteyenlere, ayrıca tamamen doğal gübresini de beraberinde göndedere bilirim.

 20. www.sifalibitki.net

  Bitki yetiştirme ile ilgili yazdıklarınıza can-ı gönülden katılıyorum. Meyvelerin bitkilerin ve sebzelerin hergün yepyeni faydaları çıkıyor ortaya. Benimde şıfalı bitkiler üzerine bir sitem var. Vakit bulduğunuzda ziyaret edip incelerseniz sevinirim.
  Saygılarımla

  Hakan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s