Akşit Göktürk

Posted On 10 / Mart / 2007

Filed under Edebiyat, Güncel

Comments Dropped 2 responses

Eleştirmen, dilbilimci ve çevirmen Prof. Akşit Göktürk her yıl olduğu gibi bu yıl da ölüm yıldönümü dolayısıyla (8-9 Mart günlerinde) edebiyat ve çeviri toplantıları ile anıldı. Bu seneki toplantılarda sanat ve sanatçı teması ele alındı.

Akşit Göktürk, Robinson Crusoe’nun 1 ve 2. ciltlerinin Türkçedeki ilk tam çevirisiyle 1969 yılı TDK çeviri ödülünü kazanmıştı. Ne yazık ki bu ödüllü çevirinin başkaları tarafından çalındığını yine bu günlerde okuyoruz. Bu ayki (Mart 2007) Varlık dergisinde yer alan bir yazıya göre (Özge Çelik sayfa 20) bu kitabın birden çok intihali yapılmış; yani aynı çeviri sahte çevirmen adlarıyla basılmış. Saygı toplantılarıyla bu araştırma yazısının aynı günlere gelmesi ne hazin.

Öğrencisi olmakla gurur duyduğum çeviri ve eleştiri dersleri  hocamın anısı önünde saygı ile eğilirim.

“Kızım Deniz, öğrencilerim, çocuklarımız, sevgi içinde erdemi, hoşgörüyü, içtenliği, açıkyürekliliği, inançla yüceltsinler isterim. İnsana saygı, her türlü yapmacığı, çıkarcılığı , ikiyüzlü buyurganlığı kovsun. Gönlümde üstüne titreyerek büyüttüğüm umut budur.”                                                                                              Akşit Göktürk (1934-1988)

Reklamlar

2 Responses to “Akşit Göktürk”

 1. baver

  Ne mutlu sana. Onur duyar insan, mutlu olur, hüzünlenir, hatıraları canlanır, kendine güveni gelir, farklı şeyler hisseder…
  En iyi’den ders almak, en iyi ile tanışmış olmak, en iyinin eğitimini almak herkese nasip olmuyor.
  Hele bu kazanımlar akademik platformda olduğunda.
  Girişteki gibi, ne mutlu sana. Öğrencisi olduğunu hissettiriyorsun bize….

 2. nicomedian

  Sevgili Baver,
  İyi eğitim almak, değerli insanlar tanımak insanın her zaman ufkunu açıyor, yolunu aydınlatıyor. Tabii onlardan gereğince yararlanmayı bilmemiz de lazım. İlkokul öğretmenim, bilgi kimdeyse onu limon gibi sıkmalısınız, son damlasına kadar, bilgiyi edinebilmek için, derdi. Tabii ‘öğretmenimizi’ bilgi edinelim derken bunaltmak gerekmiyor ama bu sözüyle sanırım bilginin ve aydın insanın ne kadar değerli bir hazine olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Ben de küçük oğluma okula giderken aynı sözü söylüyorum zaman zaman. Gülüyor bu sözüme. Öğretmenleri limon olarak düşünmek ona komik geliyor biraz ama içinde birşeyleri de harekete geçirdiğime inanıyorum.
  Sevgilerimle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s