Radikal

Posted On 13 / Temmuz / 2007

Filed under Güncel

Comments Dropped 8 responses

Doğan görünümlü şahinler

Bugün 14 Temmuz. Radikal gazetesini boykot günü. Çünkü bu gazete basın emekçilerini işten attı. Sendikalaşmaya çalıştıkları için. Bu gazete emeğe saygısız bir gazete. Tüm Aydın Doğan medyasını boykot edenler de var. Türk basınının ağırlıklı bölümüne sahip olan ve şimdi de Sabah grubunu alacağı söylentisi dolaşan Aydın Doğan medyasını…

Aslında ben Radikal okuru sayılmam. İsminden başka radikal bir yanı yok Radikal’in. Başındaki insan (ki Cumhuriyet gazetesinin eski sayfa sekreterlerindendir) çok önceleri sağcı olduğunu söyledi. Küreselleşmeci, özelleştirmeci, liberal piyasacı sermayenin sesi haline gelen basın gibi Radikal’de de bir iki istisna hariç köşe yazarları çoğunlukla bilgisizce ama alabildiğine cüretkar yazılar yazıyor. Sol gösterip sağ vuruyorlar. En solcu geçinenleri bile Süleyman Demirel’in tanışığı olmaktan bahtiyar görünüyor (Bkz. Perihan Mağden). Bu nedenlerle ben bu gazeteyi okumuyorum. Kitap eki günü alıyordum ama artık onu da yapmıyorum. Çünkü kitap ekinde yazanların çoğu edebiyatı bilmiyor. Çok satanları övmekten, reklamcılıktan başka bir şey yapmıyorlar. Ama hala okuyan varsa 14 Temmuz Radikal’i boykot günü. Haber merkezinde sendikalaşarak emeğin hakkını almaya çalışan tam 41 gazeteciyi işten çıkardığı için okurlar bu gazeteyi bugün almayacak.

Basında sendikalaşmaya çalışanları sindirme girişimlerinin ne ilki ne de sonuncusu bu, biliyorum. Basında tekelleşme, tek tipleşme çabaları da sürecek gibi. Yine de umarım bu boykot kimilerine birşeyler anlatır.

Reklamlar

8 Responses to “Radikal”

 1. nazmi

  sendikalaşmak çalışanların en doğal hakkıdır da sendika isteyen kim?

 2. Günlerin Tortusu

  “Orijinal Demokrasi” tantanasının niye bu kadar hararetle pazarlanmaya çalıştığı ortaya çıkmış oluyor sanki.

  Yahu bu ülkede özgürlük diyen ve bunları yazarak okuyucu kazanan gazeteler neden iğneyi de çuvaldızı da kendilerine batırmazlar ilkin. Yıllar önce Cumhuriyet de aynı şekilde sendika haberleri yapıyor, çalışanlarını sendikalı yapmıyordu.

  Aynı hamam aynı tas!
  Of ki of!

 3. nicomedian

  Merhaba Atilla,

  Biliyorsun TGS nasıl bir taktikle sökülüp atıldı Türk basınından. Benim zavallı gazetecilerim kendi yaralarına bile çok zamandır merhem bulamıyorlar.Ya nasıl halkın sorunlarını dile getirebilsinler. Tabii gazeteci gibi gazeteci kaldıysa basında!

 4. Erdil

  Sn.Nicomedian degil sendika ben zamaninda Gazeteyi patronlarin elinden alipda kendi baslarina bu görevleri bir simit cayla karin doyuran gazeteceleri hatirliyorum.Onlari da burada rahmetle aniyorum.
  Belki de zaman degisdi.
  Biz ona yetisemiyoruz.
  Yetismek istemiyoruz.
  Saygilar.

 5. Yildirim Elverdi

  ben size bir öykü anlatayım sayin erdil…

  basinimizin anli sanli dergilerinden birinde bir gun (ki yaklasik 15 yil once) tum calisanlar hep birlikte sendikali olmaya karar verir ve bir gun icinde 15 kisi islemlerini hazirlayip saf yurekle gazeteciler sendikasi’na basvurur.

  o siralarda kooperatif islerinden basini alamayan sendikaci yoneticilerimizden biri rahati kacmasin diye haberi bir anda patrona ucurur ve patron da tabii ki yayin yonetmenine baski yaparak durumu engellemesini ister…
  tabii ki sendikali olmak isteyen tayfa yonetmeninden vaz gecmek istemedigi icin bu basvurusunu geri ceker ve sendikanin ne halta yaramis oldugunu da yakindan gorurler… sonra da cikip basin ozgurlugu filan diye afra tafra yapmalarina bakmayin bu kaşalotlarin…

  guzel memleketimizde durum budur…

 6. Yıldırım Elverdi

  basından bugün bir haber … gazeteciler bagimsiz davranmadikca bunlar sürekli gündemde olacak… kendisi bilincli ve örgütlü olmayan bir meslek mensubunun vatana millete ne hayri olabilir?

  —-

  GERÇEK GÜNDEM / TMSF yönetimindeki Sabah’ta sendikalı gazetecilerin mücadelesi önüne konulan engellere bir yenisi daha eklendi. İnsan Kaynakları Müdürü Nurdan Acur, bazı birim şefleriyle “ittifak” yaptı. Birim şefleri, çalışanlarını sendikadan istifaya zorlamaya başladı.

  Sabah’ta yaşanan sendikadan istifa ettirme rezaletinde yeni perde açıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi gazeteciler, İnsan Kaynakları Müdürü Nurdan Acur’un baskılarına rağmen taviz vermeyince, bu kez de iki birim şefi devreye sokuldu.

  Büroların ve muhabirlerin bir kısmının bağlı olduğu iki birim şefi, çalışanlarına “Sendikadan istifa edin” diye baskı yapmaya başladı.

  Baskılara dayanamayan iki muhabir, “işsiz kalırım” korkusuyla bugün istifa dilekçesini yazdı. Dilekçelerini İnsan Kaynakları Müdürü Nurdan Acur’a götüren iki muhabir, karşılarında muhatap bulumadı.

  haberin devamına http://www.gercekgundem.com/?p=76154 adresinden erisebilirsiniz.

 7. nicomedian

  Merhaba Yıldırım bey,
  Fethi Naci”den bir söz ödünç alacağım: Futbolumuz neyse romanımız o demiş Naci. Biz buyuz işte sendikacımızla, bölüm şefimizle.
  Tahminimce bu birim şefleri bu sendikacılar hep eski solculardır. Şu cüzdanları sağda kalbi solda olanlar…
  Malum patronların en sevdiği tür onlardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s