Zenginleşme umudunun partisi AKP

Posted On 26 / Temmuz / 2007

Filed under Güncel

Comments Dropped 5 responses

 “Çetin iş bu memlekette yaşamak; çetin. Sekiz millik alınteri topraktan süprülüp gitmiş, terinizle sulayın diye Tanrı’nın Kendi söylediği topraktan. Bu günah dolu yeryüzünün hiçbir köşesinde dürüst, çalışkan bir kişi kazanç sağlayamaz. Kentlerde dükkân işletenlerdir kazananlar, terlemeden, terleyenlerin sırtından geçinenler. Çok çalışan adam değildir kazanan, çiftçi değildir hiçbir zaman. Bazen şaşıyorum, neden sürdürüyoruz bu işi diye. Yukarıda armağanımız var da ondan, otomobillerini falan götüremeyecekleri yerde onların. Herkes eşit olacak orada ve Tanrı olanlardan alıp olmayanlara verecek.”

William Faulkner, Döşeğimde Ölürken s.99, çev. M. Belge

AKP emekçinin değil umudunu bu partiye bağlayan zenginleşme heveslilerinin partisidir. Herkes zengin olmak ister, demeyin bana sakın. Bir kere herkes zengin olmak istemez. İsteyenler de kolay yoldan değil haklarıyla zengin olmak isteyebilirler. AKP kitlesi ise yarı-eğitimli yığınlardan oluşuyor. Elbette burada çoğunluktan bahsediyorum. Hepsinin eğitimsiz olduğu gibi bir iddiam olamaz zaten. İçlerinde gayet iyi eğitimli ideologlar da var. İki başkan yardımcılarını yakından tanıyorum. Biriyle aynı iş yerinde çalıştım; ötekiyle aynı sınıfta okudum. İstanbul’da oturduğum yörede herkes AKP’li. Kapı komşularım dahil. Yaşam tarzlarını, hayata bakış açılarını yakından biliyorum. Çarşaflıların bile karşı görüşlü insanlara nasıl sempatik davrandıklarını daha önce yazmıştım. AKP tabanının kimi eğitimsiz kırsal kesim halkıyla, kimi eğitimi yarım kalmış esnaflıkla uğraşan, kimi diploma sahibi olmuş ama az gelirli işlerde çalışanlarıyla, bu partide gördükleri gibi sonradan zengin olmak isteyen yığınlar olduğunu söyleyebilirim gördüklerime ve istatistiklere dayanarak. Eğitimsiz yığınlar bu partiyle zenginleşebileceklerini gördüler. Çünkü önlerinde bu partinin yöneticilerinden pek çok örnek var ve kitleye zenginlik ve kurtuluş vaat ediyorlar.

Tabii bu işten açıkça çıkarı olanlar ve bir de kendi kozalarında yaşayan tatlı su solcuları, züppe aydınlar var AKP’ye oy verenler arasında. Her zaman olduğu gibi sesleri çok çıkan ama kerameti kendinden menkul insanlar bunlar. Çoğu Kadıköy’den, Nişantaşı’ndan uzaklaşmayı, çevreye bakmayı ‘kendi insan haklarına’ aykırı bulur ama bunlar da AKP’ye oy verdiler. Sesleri çok çıkıyor çünkü seçimi kazandılar. Ve başladı vur abalıya devri. Oysa solculuk hakkı yenenin yanında olmaktır.

Ben CHP’li değilim. 77’den beri hiç sektirmeden oy kullanırım. Ama şimdiye kadar bir kere bile CHP’ye oy vermedim. Bu seçim dahil en demokrat, en toplumcu bulduğum adaylara oy verdim hep. Bu yüzden CHP’yi savunmak bana düşmez belki ama dediğim gibi solculuk hakkı yenenin yanında olmaktır. Çünkü CHP’nin yüzde 41.5’i bulduğu seçimleri de bugün gibi hatırlıyorum. O zaman herkes Ecevitçiydi. Halkçı Ecevit diye bağırıyordu herkes. O günleri şimdi CHP’ye faşist parti bu, solcu değil, her zaman halka karşı oldu diyenlerin de anımsamasını dilerim. (Televizyonda AKP ideologlarından bir profesör Onur Öymen’e ‘İsmet İnönü faşisttir’ bile dedi.) Toptan karalamalar, geçmişi unutmalar, bugünün güçlüsü kimse ondan yana olmalar mı solcu tavır oluyor yani? Kitle kuyrukçuluğu derdik biz buna eskiden.

Hayır hayır AKP’ye oy veren milyonlarca insanı küçümsemiyorum. Hatta birçoğunu (buna komşularım da dahil) gerçekten seviyorum ve ahbaplık ediyorum. Ama sadece hislerinde samimiyseler. Onların eğitimsiz insanlar olarak refahtan pay almak için AKP’yi seçmekten başka çareleri yok gerçekten. Eğitimsizlikleri kendi suçları da değil. İşte CHP’nin veya sosyal demokratlar ve de kendini aydın sanan, kendine aydın diyen, okuyup yazan insanların her kimseler onların suçu bu: Bu insanlara alternatif götürememek, eğitim olanağı sunamamak, diploma olanağı sunulsa bile bu diplomanın bir işe yaramaması… İşin tuzu biberi olarak CHP’yi, hatta sol adayları da küçümseyip gidip AKP’ye oy atmak.

Şimdi tekerlek kırıldıktan sonra CHP’ye yol gösterenlerin, Baykal’a akıl verenlerin bir de dönüp kendilerine bakması gerekiyor. İnsanları AKP’nin kollarına atmaktan başka ne yaptıklarını düşünmeleri gerekiyor. Bence çözüm AKP’yi sol parti yerine ikame etmekte değil, CHP’yi sarı güllerle donatmak hiç değil (çünkü sarının sarı sendikaların rengi olduğunu biliyoruz ve sarı bir sol istemiyoruz), sivil toplum kuruluşlarını canlandırmakta, gerçekten sosyal politikaları olan gerçekten demokrat örgütlenmeler ve sol bir kitle partisi oluşturmakta.

Çünkü sol parti, tarihsel olarak ve tanım gereği emeğiyle geçinenlerin, alnı ve vicdanı ak olanların partisidir.

Reklamlar

5 Responses to “Zenginleşme umudunun partisi AKP”

 1. fethiye

  AKP’yi sol parti olarak görenler kör olmalılar. Çok güzel toparlamışsın Şefika.

 2. Hasan Bora

  Her seçim sonrası adettendir basın seçimlerdeki usulsüz durumları takip eder, ufak tefek de olsa bir şey çıkartır ama bu seçimler pırıl pırıldı. Hiçbir olay olmadı, YSK büyük bir hızla sonuçları açıkladı… CHP ve MHP’den seçim sonuçlarına bir itiraz gelmedi. Paçayı kurtarmış, memun kalmışlardı.

  Simdi herkes memnun. İşadamı memnun, yerinden olmayan bürokrat memnun, kredi kartında ödeyecek parası kalmasa bile vatandaş da memnun…

  Boğazımıza kadar borca batmışız ama ne gam liberal ekonomisti memnun, benzer klişeleri tekrarlayan kitaplari basan, buna rağmen parayi bulabilen yayincisi memnun, kendi memleketi her seyiyle dibe vurmusken, demokrasi hakkinda derun bilgisine ragmen, Turkiye’nin Wall Street’in bir ufurmesiyle köşeye sıkıştılacağı bir ortamda ne yapabilecegini bir gün bile düsünmemiş aydini memnun… Kendi memleketinde nehirleri pazarlanirken dünyayi kurtaran çevrecisi de memnun.

  Memnun oğlu memnunlar ülkesinde bazılarımız boşuna üzülüyor.
  Bir avuç insanız memnun olmayan…
  Ama hatanın bizde olduğunu söylemeyeceğim…
  Enayiliğin bu kadarı da değil artık…

 3. nicomedian

  Sevgili Fethiye ve Hasan bey;
  Gelecek seçime kadar kargalar la Fontaine’i okur da ağızlarındaki peyniri kaptırmamayı öğrenirler belki. Seslerinin güzel müzel olmadığını da tabii… Bu arada iş işten geçmemiş olur umarım…

 4. Hasan Bora

  Bugün Hüriyet gazetesinden Yalçın Bayer’in haberini izninizle buraya alıntılamak istiyorum. Secim sonuclarindan cok supheliyim ve isin yavas yavas kokusu cikiyor gibi geliyor bana… Tabii ki umarim is daha fazla dallanip budaklanmadan TBMM’de bu isin dogrusu bir gensoru maddesi olur… Cünkü güven zedeleniyor.

  ———————————
  İşte belgesi

  KAMUOYUNDA, seçim sonuçlarının ’şaibeli’ olduğu yolundaki iddia ve duyumlar hálá sürüyor.

  Buna ilişkin İzmir’den postaya verilmiş, sadece bir seçim bölgesinden 6 sandık sonucunu içeren belgeler var.

  İlki sandık tutanakları; altını parti temsilcileri imzalamış.

  Diğeri YSK’nın elinde olmasına karşın ilan etmediği bilgisayar tutanakları.

  İzmir 2. bölgeyi içeren Karşıyaka ilçesinin 1182, 1315, 2127, 2180, 2401, 3233 sandık tutanaklarına ve YSK’ya girilen oyların karşılaştırılmasında ilginç çarpıcı sonuçlar çıkıyor.

  YSK listesinde AKP’ye oy kayması olduğu; CHP ve MHP’nin oylarının ise düştüğü görülüyor.

  1182 No’lu sandık: İP 4, CHP 203, HYP 6, ÖDP 2, GP 16, DP 9, MHP 28, AKP 2.

  (YSK’nın bilgisayarına girdiği sonuçlarda AKP’nin oyu 2’den 8’e çıkartılmış.)

  1315 No’lu sandık: İP 1, CHP 204, HYP 1, GP 2, DP 21, LDP 3, MHP 31, AKP 20.

  (MHP’nin oyu 31’den 23’e; CHP’nin oyu 204’ten 201’e indirilmiş. Hiç oyu olmayan BTP 1 olmuş. İP’nin 1 oyu sıfırlanmış. HYP’nin 1 oyu 2’ye çıkmış. DP’nin 21 oyu 18’e düşürülmüş. Sandıkta hiç oyu olmayan ÖDP YSK’da 2 olmuş.)

  2127 No’lu sandık: SP 1, İP 1, CHP 159, GP 17, DP 13, MHP 27, AKP 49, TKP 1, bağımsız 3.

  (MHP’nin oyu 27’den sıfırlanmış.)

  ’BOMBA SANDIK’

  2180 No’lu sandık: SP 2, İP 1, CHP 131, HYP 4, ÖDP 3, GP 15, DP 5, LDP 12, MHP 50, AKP 1.

  (YSK listesinde AKP’nin oyu 1’den 74’e çıkartılmış; CHP’nin oyu 131’den 94’e, MHP’nin oyu 50’den 30’a indirilmiş. GP’nin 15 olan oyu 6’ya düşürülmüş. HYP’nin 4 olan oyu 2 olmuş. İP’nin 1 olan oyu 2’ye yükseltilmiş. SP’nin 2 olan oyu 1’e düşürülmüş. BTP’nin 0 olan oyu 1’e yükselmiş. ATP’nin 0 olan oyu 1’e çıkarılmış. DP’nin 5 olan oyu 3’e indirilmiş. LDP’nin 12 olan oyu sıfırlanmış. GP’nin 15 olan oyu 6’ya indirilmiş.)

  2401 No’lu sandık: ATP 2, BTP 2, İP 5, CHP 108, ÖDP 1, GP 15, DP 4, LDP 2, MHP 20, AKP 62, TKP 1, bağımsız 18.

  (LDP’nin 2 oyu 1 olmuş; MHP’nin 20 oyu sıfırlanmış.)

  3233 No’lu sandık: ATP 5, BTP 1, SP 7, İP 2, CHP 46, HYP 2, GP 23, DP 8, MHP 38, AKP 135, bağımsız 5.

  (AKP’nin oyu 135’ten 145’e yükselirken; CHP’nin oyu 46’dan 38’e, ATP’nin oyu 5’ten 3’e düşmüş, BTP’nin oyu 1’den sıfırlanmış, İP’nin oyu da 2’den 1’e düşmüş.)

  Yani bu durumda 6 sandıkta YSK kayıtlarına AKP’nin 89 oy fazla olarak geçerken, MHP 75, CHP 48 ve LDP de 13 eksik oy almış oluyor.

  YSK Başkanı Muammer Aydın, tartışmaları konulara girmiyor. ’Hayalet seçmen’ kimdir, savcılıklar ne düşünmektedir, YSK’nın yanıtları yetersiz’ (14.8.2007) başlıklı yazımız hálá yanıt bekliyor.
  ——————

 5. Hasan Bora

  geçen ay da mersin’deki durum ile ilgili bir haber özgür gündem’de yayınlanmıştı… linkini aşağıda veriyorum…

  http://www.ozgurgundem.net/haber.asp?haberid=39765

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s