Hakkımda

Eskiden ekonomi haberleri yazarken, bundan bezip bırakmış kendi halinde bir çevirmen. İki erkek çocuk annesi. Evdeki başıbozuk kitap ordusuna bir türlü hakim olamayan yorgun  insan. Ağaç muhibbi. Pembe domates üreticisi. Hep deniz şehirlerinde yaşayıp da denizden ürken, toprak insanı. Yani  ben…

Siyah kahve’de, derja.com’da ve İzmit Life adlı dergide rastlaşmamız mümkün bu aralar.   

Sevgilerimle,                                                                                                        

Şefika

Reklamlar

Leave a response and help improve reader response. All your responses matter, so say whatever you want. But please refrain from spamming and shameless plugs, as well as excessive use of vulgar language.

71 Responses to “Hakkımda”

 1. Dost

  Bayildim blog’unuza her gecen gün bir baska güzellesiyor.Cumhuriyet Bayraminiz Kutlu olsun.
  Saygilarla.

 2. nicomedian

  Son iki üç gündür blog düzenlemesiyle uğraşıyorum. Sonucu beğendiğimize sevindim.
  Selamlar

 3. baver

  nicomedian, çok güzel olmuş.
  ve hatta ben de isterim.
  yani nasıl olacaksa ?
  asıl soru:
  bir iki blogger daha böyle ‘teknik sorun’ gerekçesiyle uzantı değiştiriyor.
  bilmediğimiz bir şeyler varsa aydınlatmanız hususunu görüş ve değerlendirmelerinize sunarım.
  yoksa bu yüzden mi yorumlar çıkmıyor, log on olamıyorum.
  zaten bugün (29.10.2006) çok sık There were errors gibi uyarılar aldım.
  yardım ?

 4. nicomedian

  Baver,

  Blogspot sunucusundan benim bazı şikayetlerim vardı ama nazını sabırla çekmeye karar vermiştim. Yer değiştirişim ise o şikayetlerim nedeniyle değil, temizleyemediğim bir virüs saldırısı nedeniyle elzem hale geldi. Senin şikayetin -çok fazla teknik bilgim yok ama- sanırım sunucunun aşırı şişmesiyle ilgili. Ben öyle tahmin ediyorum. Hani zaman zaman resim filan da yükleyemiyoruz ya. Bakalım burada ne sorunlarla karşılaşacağım, onu da bilmiyoruz daha :)) Blog sayısı arttıkça burada da benzer sorunlar çıkar herhalde. Aslında olmamasını umuyorum tabii. Ama yine de garanti olsun diye yazılarını bir yere yedeklemeni öneririm.

 5. şebnem

  Nicomedian yeni yerin hayırlı olsun. Çok güzel olmuş. Aynı virüs saldırısı bana da olmuştu. “javascript” bağlantılardan olabilir dediler. Şu online izleyici sayısını gösteren bağlantı var ya onu kaldırırsan blogunu da kurtarabilirsin sanırım. Sevgiler.

 6. nicomedian

  Sevgili Şebnem,
  Söylediğin çok akla yakın. Javascript’leri kontrol etmeyi/kaldırmayı deneyeceğim. Ayrıca aynı sorunu yaşayan başka arkadaşlar için de bu verdiğin bilgi iyi oldu. Yorumun ve bu bilgi için teşekkürler.
  Selam ve sevgilerimle.

 7. Umran Greenaway (Mehdioglu)

  Yardima ihtiyacim var????
  Umran

 8. nicomedian

  Ümran hanım, sorununuz yorumlarla mı ilgilidir?

 9. b a v e r

  umarim bugun aciklanan sinav sonuclarinda hayirli haberler vardir? merak ettim. buyuk oglunu soracaktim ??

 10. nicomedian

  Sevgili Baver,
  Oğlum GYTE’yi (Gebze Yüksek Teknoloji) kazandı. Sonra daha uzun yazarım. Sevgilerimle.

 11. Cemile Asci

  Sevgili Şefika
  1983-84 Mezunuyum.CİMAZÖ grubunun üyelerinden Cemile Aşcıyım.Mine Soy,Ayşegül, Zübeyde, Özlem ve İlkay grubumuz üyeleriydi.Arkadaşlarımla sizin aracılığınızla bağlantı kurabilirsem çok memnun olurum.Mail adresim: ascicemile@hotmail.com
  Sevgilerimle
  Fatih Ulubatlı Hasan İ.Ö.O

 12. gülay yenlmez

  mrhaba
  ben izmitten gülay yenilmez http://www.gulayyenilmez.com adresinden hakkınma bilgi alabilirisniz
  hazırlamakta olduğum kocaeli ile ilgili bir kitapta blogunuzda yayınladığınız bazı yazıları isminizi belirterek kullanmak istiyorum mail adresime olumlu yada olumsuz cevabınızı atarsanız sevinirim

 13. Sezer Avar

  Şefika hanım,sitenizi heyecanla takip ediyorum.Özellikli Yakacık ile ilgili eskiyi konu eden yazı ve fotoğrafları sitenizde görmeyi çok arzu ediyorum.Sizinde bir Yakacık hayranı olduğunuzu haberlerinizi takip ettiğimde öğrendim.

  Eski Yakacığın önemli özelliklerini sitenizde belirtirseniz umarım ki her yakacıklının ilgisini çekecektir.Ben Bursada oturuyorum.Sizdde Bursa ile ilgili bilgi isteğinde bulunursanız yardımcı olmaya gayret edeceğim.

  Özellikle eski bir milli sporcu olduğunu sitenizden öğrendiğim Fethi Satıcı ağabeyin Yakacıkla ilgili nostajik hikayelerini,gazetecilik anılarını ve spor geçmişini detayları ile öğrenmeyi herhalde benim gibi diğer site takipçileri de arzu etmektedir diye düşünüyorum.Bu konuda yorumuma ilgi göstereceğinizi umar,selam ve saygılarımı sunarım.

 14. nicomedian

  Sezer Hanım (Bey?);
  Hoşgeldiniz. Bursa’yı da sizden öğrensek ne güzel olur.
  Fethi Bey’in gönderdiği bilgileri siteye yerleştirmeye başladım. Okuyup değerlendirirseniz sevinirim.
  Selamlar.

 15. Sezer Avar

  Sevgili Hocam,ben Bursa Uludağ Üniversitesi Makine bölümü öğrencisiyim.Sanıdım beni bayan sandınız ama ben erkeğim 🙂

  Kısa olarak size Bursayı özetlemek istedim.Bursamız malumunuz olduğu gibi şifalı kaplıcalarıyla,tarihi mekanlarıyla dünyaca ünlü Uludağ otelleri ve kayak merkezleriyle eşşiz bir doğa harikasıdır ve ayrıca Osmanlı Devletinin ilk başkentidir.Ayrıca dünyaca tanınan hidiv sanatının ünlüleri Hacı Ehvat(Hacivat) ve Karagöz Bursada yaşamışlardı.Bunun yanı sıra yine Dünyaya nam salan damak zevkinin simgesi konumuna gelen ünlü iskender kebabı kendine özgü yapılım şekliyle benzeri bulunmamaktadır.Ayrıca yeşil Bursamızda Emirsultan Hz.,Somuncubaba,Osmangazi ve Orhangazi Hz.,Cem Sultan Türbesi,Yıldırım Beyazıt türbesi,Ulucami ve eski Bursanın simgesi haline gelen Tophane semti.Az kalsın unutuyordum 🙂 12 yıl önce vefat eden Sanat Güneşimiz Zeki Müren Bursamızın yetiştirdiği,ölümsüzleştirdiği bir simge olarak tanınmaktadır.Bunun yanında Bursamızın şeftalisi,kestane şekeri,bıçakları ve havlularıda çok meşhurdur.Kısacası Bursa kültür yönünden çok zengindir.Gelip görmenizi tavsiye ederim.

 16. Fethi Satıcı

  Şefika hanım,siteniz gittikçe zenginleşiyor,güzelleşiyor.Herkesin dikkatini çeken konular var.Benimde katkılarımla sitenin dahada zenginleşeceğini,okur sayısını arttıracağını ümit etmekteyim.

  Osmanlıya başketlik yapmış bir zamanların yeşil Bursasını sitemizde gördüğümde sevindiğimi belirtmek isterim.Bende Bursayı çok yakından tanıyorum.Çünkü Bursanın 44 yıllık damadıyım 🙂

  Bursa ile ilgili dökümhanlar,yazılar,haberler göndereceğim.Bu paylaşım için Sezer Avar’a teşekkürler.

  • MEHMET DALMIŞ

   fethi bey öncelikle saygılar ben dogme büyüme yakacıklıyım ve önceki gün ayazmadan adaları seyrederken çocuklugumdaki yakacıgı özledigimi bir kez daha cigerlerime kadar hissetim 1980li yıllarda ayazmadan adalara bakarken aşagılar zeytin bahçesi üzüm bahçesi ve tertemiz dere akardı şimdi bakıyosun her yer beton yıgını üzülüyor insan sizin gençliginizde dahada bi farklı bi güzeldir yakacık

 17. nicomedian

  Sevgili Sezer;
  Bir üniversitelinin kendi öz değerlerine sahip çıkmasının sık görülen birşey olmadığını biliyorum. Seni bu yüzden içtenlikle kutlarım.

  Fethi Bey,
  Bu güzel yazılarınızın yorum olarak kalmasını istemiyorum. Onları ayrı birer yazı başlığı haline getireceğim. Yalnız hepsini aynı anda yayımlamak istemiyorum. Birkaç gün sonra yayımlayacağım.

 18. Fethi Satıcı

  YAKACIK KABADAYILARI

  FETHİ SATICI

  Bir zamanlar Yakacık bölgesine nam salan demir yumruklu kabadayı ağabeylerimiz çok yufka yürekli,merhametli ve Beyefendi insanlardı. Sözü,sohbetleri dinlenir,sözlerine güvenilir insanlardı.Haklı olanı korur ve ona destek olurlardı.Son derece sakin tabiyetli,sevecen ve hatırnaz insanlardı bunlar. Hatırları sayılırdı,sözleri kanun gibi idi. Yakacık’ın çilesini çekmiş,ikinci dünya harbi sırasında yoksullukla mücadele etmişlerdi. Kıtlık yılları idi un,çay,şeker ve ekmek yoktu.İnsanlar kepekten yapılmış ekmekleri yemek zorundaydılar.Yakacıklılar asker tayınları ile karınlarını ancak doyurabiliyorlardı.Ne varki ağabeylerimiz binbir zorlukla temin ettikleri tayinleri kendileri yemiyor,çocuklu ailelere veriyorlardı.Bunları Rahmetli annnanemden dinlemiştim. Rahmetli dedem dondurmacı Muharem Yelkenbasan,Hasan Paşa’nın oğlu Mahmut Nedim Oyvar’ın bahçıvanı idi. Eski DDY’nın karşısında bulunan camlık içersinde Hasan Paşa’nın iki katlı,beyaz boyalı bir köşkü vardı.Bu tarihi köşk bir süre önce yanmış ve tarihe gömülmüş. O köşkün bahcesinde ki çam ağaçlarını da dedem dikmişti.Hala dururlar.Şimdi bu çamlık içersinde çok katlı bir apartman inşa edilmekte.yani Yakacık giderek betonlaşıyor. Rahmetli dedemde kasımpaşalı arap Muharremdi.Yani tulumbacı idi.Tam bir Kasımpaşa Külhanbeyimiş Rahmetli annem anlatırdı. İşte o yokluk yıllarından bolluk yıllarına geçen Yakacık’ın demir bilekli kabadayısı Bahri Kahya idi. Rahmetli Şoför Mahmut’un babası. Bahri ağabeyimiz uzun boylu,sağlam yapalı pehlivan gibi bir adamdı. Zannedersem 1955-1958 yılları arasında Yakacık-Kadiköy arasında MAN otobüsleri çalışıyordu. O devrin en konforlu kitle ulaşım araçları idi. Bu otobüsler her yarım saatte bir kalkardı ve bunların kahyalığınıda Bahri ağabeyimiz yapardı. Eski Muhtarlık binasının altında Kavas İsmail’in dükkanı vardı ve bu dükkanın kapı yanına bir zil konmuştu.Kalkış saati gelen MAN otobüslerini zil çalar ve hareket ettirirdi. Yanlış hatırlamıyorsam günlerden de pazar idi.Yakacık her zaman olduğu gibi yeni piknikçilerin hücumuna uğramıştı.Akşam üstüne yaklaşıldığında Yakacık meydana tıklım tıklım yolcu kaynıyordu.Şimdiki Yaşam Kalitesini Yükseltme alanın olduğu yer. MAN otobüsünün kalkış saatine bir kaç dakika daha vardı. Otobüsdeki iki Grup otobüsün dolduğunu ve hareket etmesi genektiğini kabaca Rahmetli Bahri ağabeyimize iletmişlerdi. Bahri ağabeyde “Arkadaşlar acele etmeyin bu otobüslerin bir tarifesi var.Biraz daha bekleyin” der demez 8-10 kişi sille tokat Kahya Bahri ağabeye saldırdılar.Eski Börekçi fırınının önüydü ve bu fırının önünde küçük bir çay bahçesi vardı. Çay bahçesinideki sandalyeleri kapan Bahri ağabeye saldırdılar.Bahri ağabeyimiz ilk şaşkınlığını atlattıktan sonra önüne geleni tek yumrukta yere yıkmaya başladı.Yumruğu yiyenin suratı perşempe pazarına dönüyordu. İşte o sırada Gruptakilerden biri elindeki sandalyeyi var gücü ile Bahri ağabeyin iki kürek arasına indirdiğinde bu sandalye Rahmetlinin sırtında paramparça oldu. Adeta meydan kavgasına dönüşen arbedeyi Yakacık’lı ağabeylerde müdahale etti ve hır çıkaran yabancılar bir araba sopa yiyerek Yakacık’tan ayrıldılar. O anım zaman zaman gözlerimin önüne gelir. Daha sonralarıda Yakacık meydanında çok sayıda kavgalar oldu.Bu kavgaların çoğu Yakacık’lı hanımlara ve kızlara laf atma,Yakacıklı gençlere sataşma gibi durumlarda kavgaya sebep olan yabancılar bir daha Yakacık’a gelmeye tövbe ederlerdi. Rahmetli şoför Mahmut, şoför Turgut, Manav Muhsin,hayatta olanlar Aşkın Tulga,Kahya Selahattin,Muhtar Çetin ve Pehlivan Yüksel Yakacık’ın efendi kabadayıları idi. Sinemacı Erdem Çelepligil ağabeyimizde hani boş deyildi.O da kabadayı bir insandı.Çok kere başıda derde girmişti.Allah kendisine sıhat ve afiyet versin. İşte Yakacık böyle bir Yakacıktı. Hiç bir yabancı Yakacık’a gelip postasını atamazdı. Kartal,Pendik,Maltepe ve Kadiköy semt kabadayıları Yakacık’ın önce dayağını,sonrada kağıt kebabını tadarlardı. Gelecek yazım. Kahya Selahattin ağabiyen Ayazma’da 10 kişi ile olan kavgası hala unutulmadı. Bu kavgaya Muhtar Çetin ağabeyimizde iştirak etti.

  • Ufuk TULGA

   Sayın Fethi bey ben bahsetmiş olduğunuz Aşkın TULGA beyin oğluyum.yazdığınız yazı beni çok duygulandırdı.babamı Ekim 2008 yılında kaybettik.Fethi bey babam aynı anlattığınız gibiydi.kadıköyde oturmamıza rağmen küçüklüğüm kadıköyde geçmiştir.eski yakacığı bende özlüyorum.sitede yazınızı yeni gördüm.yeniden görüşmek üzere saygılar.

 19. Babayorgun

  Ben yakacığın en ünlü kabadayısıyım.Namım BABAYORGUN dur.Adım ise Kemal.Fethi Bey in yazısını okudum ve çok beğendim.Helal olsun bu adama.

 20. demet özkan

  Merhaba sevgili EKL’liler!…
  Ben de ’81-82 mezunlarındanım. 6 Ed-B’nin gazeteci -şayet hala devam ediyorsa-Nalan’ı, Gülay’ı,Fulya’sı,eczacı Kezban’ı,Balerin Yeşim’i, Canan’ı, semra’sı beni hatırlayacaktır. Arkadaşlar, seneler oldu görüşmeyeli… Arada ratladıklarım oldu ama, kimse aramadı. Birbirimizi kaybettik.Ben de uzun yıllar Avrupa yakasında ikamet ettiğimden, hiç bir mezuniyet gününe katılmak kısmet olmadı.1976-82 seneleri arasında özellikle edebiyat şubelerinden pek çok kişiyi tanıyabileceğimi sanıyorum. Ben şu anda, bir taraftan Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans tezi yazmaya çalışıyor, evden de serbest tercümanlık yapıyorum.Bu arada, İngilizce öğretmenimiz Fadime Yıldız’la görüşme imkanım oldu birkaç kez.Onun dışında, adını anmaktan gurur duyduğum öğretmenlerim Sayın Türkan Aymakoğlu,Celal Özcan,İsmail Bayar,Yurdanur Gündem, Perran Egeliler,Semra Yavuz,Şenay Asma,Kezban Türkan Sayın,Matematik öğretmenimiz Servet Bey ve -özür dileyerek-adını hatırlayamadığım bütün öğretmenlerimin saygıyla ellerinden öper,bizi yetiştirdikleri için kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bu okul bir ekoldür, bunu unutmayalım arkadaşlar…Hala oradan aldığım disiplini, o terbiyeyi hayatıma uygulamaya, yaşatmaya devam ediyorum.
  Ne mutlu bizlere!…

  Demet Özkan
  dmt_ozkan@hotmail.com

 21. FETHİ SATICI

  Canım kardeşim,Yakacık’ın ünlü kabadayısı babayorgun(Kemal)Önce şahsımla ilgili düşüncenize çok teşekkür ediyorum.Kardeşim babayorgun, sizi mutlaka tanımak,sizinle oturup konuşmayı çok arzu ediyorum. Ayrıca sizin gibi delikanlı bir kardeşimin hayat hikayesini de yazarak Yakacık sevdalılarına duyurmayı bir görev bildim.Yakacık doğumlumusunuz? Belki tanırım babanız Yakacıklı mı?Kimlerdensiniz? İnşallah en kısa süre içersinde sizinle tanışır ve dertleşiriz.Kemal bey kardeşim bizim sitemizde yazdıklarımın hiç biri hayal ürünü değildir.Hepsi yaşanmış ve gerçek hayattan alınmış oluşumlardır.Yazalarıma,anılarıma ilgi ve alaka gösterilmiyor düşüncesiyle bir süre ara vermiştim.Fakat sizi lakabınızla tanıdıktan sonra tekrar yazmaya karar verdim.Kardeşim sizinle tanışmayı çok arzu ediyorum.Lütfedip bu şerefi bana bahşederseniz sevinirim,çok mutlu olurum.Sizi nasıl bulabileceğimi,nasıl görüşebileceğimi bu sitede yazarsan,adres bildirirsen gelir sizinle görüşürüm. En derin,saygı ve sevgilerimi sunarım. Fethi SATICI Uluslararası Gazeteci-Yazar.Yakacık’ın yetiştirdiği Güreş Milli Takım namzeti(1960)

 22. mehmet dalmış

  fethi bey ben 1973 yakacık dogumluyum evim mezarlıgın altında matmazelmi veya madammı oldugunu şimdi hatırlayamadıgım bi rum bayan vardı yakacıkta babamla hep tavla oynarlardı merkezdeki çaybahçesinde banada meyveli ısmarlardı ya bazen hayal meyal hatırlıyorumda herkes aile gibiydi gır gır şamata sohbetler sizinle tanışıp yakacık ve yakacıklı eski abilerle ilgili sohbet etmek isterim

 23. FETHİ SATICI

  Mehmet bey kadeşim sözünü ettiğiniz bayan Yakacık’ta iğneci matmazel olarak tanınırdı.Yani hastalara iğne yapardı.Sevgili kardeşim şimdi sizin evinizin bulunduğu mezarlık altında bir kulübe bile yoktu.Oraları zeytinlik,bağlık ve bostanlıktı.Yakacık’tan Kartala kadar bırakın bir evi kulübe bile yoktu.Ankara yoluda yoktu.Bu yol yanlış hatırlamıyorsan 1950 yılların ortasında açıldı.Keşke açılmasaydı.yakacık’ın üzüm bağlarının,bostanlarının ve zeytinliklerin yok oluşuna bu uğunsuz yol sebep oldu. İşte bazı Yakacık sevdalıları ara sırada olsa bu güzel sitede tanışıyoruz,dertleşerek eski günleri yad ediyoruz. eskiler olarak kaç kişi kaldık?İnşallah yaz geldiğinde sizinle tanışır ve eski Yakacık’ı çınar altında çayımızı yudumlayıp dertleşiriz.Kardeşim iyi bakın kendinize.Ayrıca (haberevreni vehaberkurtköy) haber sitelerini takip edin.O sitelerde Bölge ve genelde ürettiğim çok sayıda haberler yayınlanmakta. Yakacıklıların bilgisine.Kalın sağlıcakla.

 24. mehmet dalmış

  sevgili fethi bey sizinle tanışıp sohbet etmeyi çok isterim sizinle nasıl görüşebiliriz

 25. Süheyla Bayramoğlu Bayat

  Merhaba. Yakacığın yerlisiyim ve orada çok güzel bir çocukluk ve genç kızlık geçirdim. Dedem İsmail Kahyanın faytonu vardı. O faytonla ayazmaya gidip gelmek büyük bir zevkti benim için. Her yaz okul tatilinde çınar altınının ordaki merkez caminde kuran öğrenirdik rahmetli Saarı hocadan. Çok dayağını yedim sarı hocanın. Birgün bana sübhaneke duasını oku dedi bende çok yaramaz bir kız çocuğuydum. Başladım okumaya sübhaneke sümbülteke anan keçi baban teke diye tabi sonra o meşhur sopasını ellerimde hissettim.Dabrukacı Necmi abi düğünümde çok dabruka çalmak istiyordu ama kısmet olmadı. Çok severdim kendisini.

  • Süleyman Nebioğlu

   süheyla hanım

   sen kimin kızısın selahattin mi, yaşarın mı cemalin mi?
   kimin kızıysan onlar beni iyi tanır..
   süleyman nebioğlu amca bana yazdı de..
   ben selahattinle aynı yaştayım..(61 yaşında) komşuyduk..
   herkese selam söyle..
   sevgiler

   süleyman nebioğlu

 26. FETHİ SATICI

  YAKACIK SEVDALILARI,YAKACIKLI DOSTLAR. SİZLERİ ÇOK YAKINDAN İLGİLENDİREN BİR MÜJDE VERECEĞİM. KONU İLE İLGİLİ ÜRETTİĞİM HABERLER ETKİSİNİ GÖSTERDİ.BİLİN BAKALIM MÜJDEM NEDİR?

  • MEHMET DALMIŞ

   çok merak ettim fethi bey yakacıkla ilgili bir kitap mı

 27. MEHMET DALMIŞ

  dabrukacı necmi abi vay bee … unutmuşuz ismini bile her gelen kel kafasına bi şaplak indirirdi.küçükken babam bizi rahmetli şen berber vardı eski kitap dergi falanda satardı hep saçlarımız 3 numaray vurudu

 28. FETHİ SATICI

  Sevgili yeğenim Sayın Ufuk Tulga.Babanın vefat haberini sitemizde okuyunca çok üzüldüm.Başınız sağ olsun.Aşkın abi çok iyi ve kabadayı bir insandı.Amcan Yüksel Tulga’da aynı idi. Yağlı güreşte Yakacık’ın yetiştirdiği en ünlü pehlivandı.Beni minder güreşine başlatan ve 18 yaşında güreş milli takım namzet kadrosuna alınmamda en büyük katkı Sayın Yüksel Tulga’dır.Biraz da amcan Yüksel Tulga,ile kısa bilgi özeti vermek istedim.Yüksel abim benden bir yaş büyüktür. Sayın Yüksel Tulga,1941.Ben isi 1942 doğumluyum.Çocukluk,gençlik ve spor yaşamımız birlikte geçti.Amcan şimdi benim mekan tuttuğum ve resmen gazetecilik yaptığım Kıbrıs’ta asterliğini yaptı.Oranın dünyaca ünlü yenilmez pehlivanı Mehmet Şehmedi’yi yenen ilk güreşçi olarak tarihe geçti.Yüksel Tulga,Haydarpaşa Demirspor Güreş Kulübüne spor yaparken Rahmetli Hamit Kaplan’a Antreman veren tek güreşçiydi.Hiç bir güreşçi Hamit Kaplan ile Antreman yapmaya bile cesaret edemezlerdi.Amcan Yüksel Tulga’nın kolayca yenoiği karamürselli Aydın Demir, Sabri Acar ve Arap Mustafa tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşlerinde Türkiye Başpehlivanı olmuş,altın kemer kazanmış pehlivanlardı.İşte amcan Yüksel Tulga,öyle bir pehlivandı. Yüksel amcanla yaklaşık 25 yıldır görüşemedim.telefonla görüşüyoruz.Galibe Trakya’da. Rahmetli deden Hüsamettin amca ve babaennen Rahmetli Nebiye teyze beni çok severdi.Rufat amcan ve baban da beni çok sever ve korurlardı.Hiç unutmam babanın ayağı kısrağın ipi ayağına dolandığı için kırılmıştı. 55-80 yıl önce dedenlerin evde besledikleri süt inekleri ve atlar vardı. Nedret halanın kızı Güneşle sık sık görüşüyoruz.Eşi Mustafa Akaz’da benim gibi Uluslararası Gazeteci-Yazardır.Sayın Akazla ÜÇ dönem Bulgaristan,ÜÇ dönem Kıbrısta ve Kıbrıs Rum kesiminde gazetecilik yaptık.oda çok yaman bir adamdır.Sık sık görüşüyoruz.Ufuk bey,inşallah sizinlede tanışır,babanın ve amcalarının gençlik yıllarını anlatırım. Kent34.net İnternet Haber Sitesi’ne girersen orada benim hem çok sayıda haberlerim yayınlanmakta hemde köşe yazım var. Benimle görüşmek istersen GSM numaram halının kızı Güneşin eşi Sayın Mustafa Akaz’da var.Onlardan alıp beni arayabilirsin. Görüşmek üzere.

 29. berdan ildan

  Selam Hacer Ipek’le ilgili bir aninizi yorumlamak isterim,ama öncelikle sizin bir anekdot girisinizle ne dersiniz,Haceri genis emekci kitlelerin daha yakindan tanimasi ve o gün kadinlarin 1 Mayis günü en ön saflarda Paris Barikatlarda ki gibi Önce Kadinlari Vurdular….selam basarilar dilerim yasaminizda…

  berdan ildan

 30. FETHİ SATICI

  Saygılar.

 31. FETHİ SATICI

  Sevgli kardeşim,sayın İhsan Köse,Yakacık ile ilgili yazını zefkle okudum. Her halde yanlış hatırladınız.diye düşündüm.Yakacık’ta 30 harman yoktu sadece Yenimahalle de Üç ve birde madenlerde Aziz amcanın harmanı vardı. Bir adet te mezarlık altında idi. Birde Yakacık’ta ŞARAPHANE olduğunu ifade etmişsiniz.Yakacık’ta bir kere şaraphane yoktu.Yoksa varmıydı da ben mi hatırlamadım.Yaşım 69.Her halde “Yoğurthane” diyecektiniz.Bu iki konuya açıklık getirirseniz sevinirim.Yakacık’ın tarihini bizden önce bilinlerde var.Yakacık ile ilgili yazılarda dikkatli olmamız gerekiyor.Olmayanı var mış gibi göstermek Yakacık’ın tarihine saygısızlık olur diye düşünüyorum.Saygılarımla.

  • nicomedian

   Merhaba Fethi Bey
   Yorumunuzu ilgili yazının altına aktarmamı ister misiniz? Veya siz oraya yazar mısınız?

   Saygılar.

 32. FETHİ SATICI

  Rica ediyorum saygılar.

 33. FETHİ SATICI

  Sevgili Yakacık sevdalıları ve dostları.Yakacık ile ilgili nostaljik yazılarımızda,hatıralarımız da çok hassasiyet ve dikkat göstermemiz gerekiyor. Çünkü Yakacık’ın nostaljik tarihini,geçmişini benim gibi çok iyi bilenler var. Çok deyerli Şefika hocamızın biz Yakacık’lılara sunduğu bu sitemiz aralıklarla da olsa eskileri,eski dostları ve de eski arkadaşları yad etme olanağı bulduk. Şefika hocama böylesine güzel ve etkin bir siteyi Yakacık sevdalılarına açmış olduğu için özellikle teşekkür ediyorum,saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
  Yakacık ile ilgili yorum ve yazıların,her satırının gerçek ve belgeli olması gerekiyor. Dikkat ederseniz benim nostaljik bilgilendirmelerimde Yakacık’ın 1949 yılından itibaren olduğunu her halde hatırlamış olacaksınız. 1940’ın ve 1940’ın altına inmediğimi,ilgili yıllarla ilgili kişisel yazı yazmadığımı hatırlarsınız.Birinci dünya savaşı,Balçıklı Ethem,Teperenli Aslan ve Yakacık’ın eski nostaljik taraflarını Büyükannem ve köyümüzün yaşlılarından dinlemiş ve onların bana aktardıklarını sitemizde bende sizlere aktarmıştım. Ben her zaman iddia ediyorum ve üstüne basa basa söylüyorum.Yakacık’ın tarihini,geçmişini,özelliklerini,kabadayılarını,köklü ailelerini,mandıralarını,ağıllarını,bahçe ve bostanlarını,eski insanlarını,tellallarını,camimizin giriş kapısın da asılı duran şayak elbisenin damatlık elbise olduğunu ve günün gençlerinin o elbiseyi giyip damat olduklarını bilmem benden başka bilen ve ya hatırlayan varmı? Ben Fethi Satıcı,olarak bu güzel sitemizde Yakacık ile ilgili hatıra ve hatıralarımı yazmaya kalkışsam bu sitenin sayfaları kafi gelmez.Sadece Yakacık ile ilgili yorum ve yazılarımda sadece özetlemeler yapıyorum. Mesela İhsan Köse,kardeşimiz Yakacık’ta 30 tane HARMAN ve ŞARAPHANE olduğunu yazmış.Gayem İhsan kardeşimizi asla yalanlamak değil ve de olamaz. Ne varki göz göre görede bir ÖZ Yakacıklı olarak bu yanlışlığa göz yumamazdım ve de yummadım.Yakacık konusunda çok hassasım.Çünkü Yakacık’ın her santim toprağında benim ayak izlerim var.Ayrıca çok derin ve güçlü bir hafıza yapım var.63 senelik süreç içersinde Yakacık ile ilgili her şeyi hatırlıyorum,hemde çok fazlası ile.Bu sitede Yakacık ile ilgili bir yanlış belirtildiği zaman o yanlışı yakalıyorum ve düzeltilmesini istiyorum.Fethi Satıcı,olarak eski Yakacık’lıları,ailelerini,geçmişlerini,hatıralarını,acılarını,tatlı ve mutlu günlerini hatırlayan tek Yakacıklı ben olduğuma da inanıyorum. Hattim olmayarak bu site de yöneteceğim ÜÇ soruyu’da eski Yakacıklı olupta bu sitede eskiye dönük yorum ve yazı yazan hemşerilerimden bu üç sorumun yanıtını bekliyorum.

  1-Şadiye teyze kim?( Geniş açıklama istiyorum)

  2-Yakacık’da ÜÇ büyük süs havuzu vardı.Bu havuzların nerede olduklarını bilen var mı?

  3-Yakacık’ta çevrilen ilk Türk filminin ismi ve bu filimde kimler ROL aldı.Saygılar.

 34. FETHİ SATICI

  “yardıma ihtiyacım var” çağrısında bulunan Ümran hanıma tabiki yardımcı oluruz. Ne varki ne gibi bir yardıma ihtiyacı var? Konuyu tam olarak anlayamadım. Yakacıklaların mayasında vardır yardımlaşmak ve paylaşmak. “Çorba da tuzumuz bulunsun” mantığı benim için en geçerli mantıktır. Ümran hanımın çağrısına ilgisiz kalmayalım. Haydi Yakacıklılar,gün dayanışma ve yardımlaşma günüdür.Lütfen ilgisiz kalmayalım.Ben hazırım.

  • zehra qülhan

   merhaba fetih abi Ben 1937 yıllarında yakacıya ikamet eden falcı hacerin ve ince mehmetin kızıyım sitenizde annanemle ilgili yorum yapmışsınız çok duygulandım inanınki ağladım YAKACIYI çök seviyorum 78senedir aynı evde,aynı mahallede,4düncü nesil yaşıyorum 45,yaşındayım bilmiyorum yakacıkta benim hatılladıyım kadar huzur evin arkasında eskiden zeytinlik olan ın arkasında otel büyük bir oteldi bir orda havuz,ikincisi ayazmada yedi cücelerdeki villanın önünde biliyorum,metin akpınar zeki alasya yakacık meydanında filim çevirdiler,eski soğanlıkta türkan şoray, yedi kocalı hürmüs,filmi çevrirmişti çok güzel çocukluyum geçti yakacıkta rahmetli can baba,ekrem baba,muhsin niyazikardeşler,hulki amca,çamur hüseyin ahmet amca,vesayire eski yakacık halkı,ayı celal amca rahmetli babamın maviniymiş,nerde oeski yakacık 30sene önce 20,25arkadaş derya çeşmesinde ramazanda toplanıp savura doru 2,3de aziz abinin pastanesine dondurma yemeye giderdik,körler gelirdi çınar altına,hasır lokantası,benzinci,yusuf amcanın set çay bahçesi,şen berber,şen berberin yanında cafer amcamın tekel büfesi vardı ÇOK ANILAR VARDA İLK ZAMANLARDA SİZİ SIKMAYALIM büyüklerimiz sağ ölsaydı masal gibi onlardan dinleseydik,eski yakacıyı,SAYGILARLA,

 35. Fethi SATICI

  Merhaba Zehra Hanım,nasılsınız? Merak ettim acaba benim mi yanlışım var? Falcı Hacer teyze Necim abinin ve Ümran ablanın ansesiydi. Yani İhsan ve İlhanın büyük anneleridi.Yoksa ben isimlerimi karıştırıyorum diye düşündüm. Falcı Hacer teyze aynı zamanda şoför Caferin kaynanası idi.Hacer teyze şimdi sağ olsaydı,zannedersem 110-115 yaşlarında olacaktı.Ortada bir yanlış anlama ve ya bir tespit mi var? Kafamkarıştı.Çünkü Hacer teyzemizin şu anda 60 yaşına yakın torunları var.Hatta torunlarının torunu var. Bu konuya açıklık getirirseniz sevinirim.Acaba Yakacık’ta iki tane mi falcı hacer hanım vardı? Benim bildiğim falcı Hacer teyze şöför İhsan ve İlhanın büyükanneleri. Konuya açıklık getirirseniz evinirim.Saygılar.

 36. Fethi SATICI

  Zehra kardeş,şimdi hepten kafam karıştı.Her halde yaşlanıyoruz.Kusura bakmayın.Yorumunuzu her halde acele okuduğumdan oldu.Rahmetli Hacer teyzemizi anneniz zannetmiştim.Oyya büyük annenizmiş.Yine kendimi toparlayamadım.Annenizin ismi neydi? Rahmetli şoför Caferin eşi sizin teyzeniz mi idi? İsmini hatırlayamadım birde öğretmen kızı vardı.Bu ablamızın ismini hatırlayamadım.kendimi toporlamam için sizin İhsan ve İlhanın annesi teyzeniz olması gerekmi yormu? İnanın kafam çok karıştı.Konuya tam açıklık getirirseniz sevinirim. Saygılar.

  • ZEHRA GÜLHAN

   tekrar merhabalar bi yanlışlık olmuş kusura bakmayın ben falcı hacerin torunuyum ümranın ve ince mehmetin kızıyım anneannemin 4 çocuğu var ferihan teyzem(öğretmen olan),hayat teyzem (cafer amcamın eşi ve ilhan,ihsan abimin anneleri)ümran benim annem bide reşit dayım vardı onuda tanırsınız şimdi hepsi rahmetli oldu. Doğru söylüyorsunuz hacer annanemin en büyük torunu 60 yaşına yakın açıklayıcı olabilmişsem çok mutlu olurum saygılarımla.ELLERİNİZDEN ÖPERİM

  • zehra qülhan

   notumu aldınızmı fetih abi,Cevap yazarsanız sevinirim

 37. Fethi SATICI

  Zehra kardeş Şefika Hocamız burda ki yorumları okuyorsa ki,okuyordur. Benim ne kadar dikkatli olduğumu,yanlışları yakaladığımı görünca tabii ki şaşırıyordur.Ben bir yerde gerçek Yakacıklı olduğumu her fırsatta kanıtlıyorum.Dikkat ederseniz aileleri isim isim sayıyorum.Evet,Necip dayın bizim ağabeylerimizdendi.Hatırlamaz olurmuyum. Zehra hanım yanlış hatırlamıyorsam baban ince Mehmet İhsan ve İlhanın babası Cafer ağabeyimizin kardeşi değilmiydi? Yani Cafer ağabeyimiz galiba sizin amcanızdı.Öylemi? Uzun yıllar geçti belki yanılmış olabilirim. Selamlar.

  • zehra qülhan

   merhaba fetıh abı doqru soyluyosunuz ama cafer amcam ile ince mehmet kardes deqıller babamın amcası oluyor cafer aqa yanı amca yıqen ümran annemle hayat teyzem amca yıqenle ewlenmıs.yanı babamın hem amcası hemde bacanaqı.necip deqil reşit dayım aman neyse qercekten bu sıteyı actıqınız ıcın sıze mınnettarım safıka hanımıda yorum yaptım.ama son yorumumu alamadım yurek kayalardaökı cesme hakkında babamı cok ıyı tanıyormusunuz ? nasıl bır ınsandı bıraz ondan bahsedermısınız..?yakacıktan ayrılmamak ıcın yakacıklı kısıyle ewlendım.onuda tanırsınız.rahmetlı pala fewzı,,,kuafor asım kaynım oluyor.babam wefat etmeden 1 ay once berber nail abının son kez kapısının onunde qormusutum.bırdahada zaten qoremedım.ondan sonra wefwt ettı.yakacıkta hatta damadım dukkan actı zekı amcanın abısının hacı amcanın apartmanının altında beyaz esya 2.el alın satım tamır dukkanı…bazen damadım deqıl oqlum sayılır.yanına qıdıyorum kızımda orada oluyor.eskı yakacıqı qenclıqımızı yakacıkta adım adım attıqımız yerlerı babamın zekının ewınde oturduqunu madamların ewınde oturduqunu yanı ne yasadıysam yakacıktakı hepsını anlatmaya calısıyorum.fethı abı cafer aqa nın tekel bayısının resımlerı war.bırde carsıı meydanındakı eskı hasır lokantası . yusuf abının set cay bahcesı , benzıncı cafer aqanın fordu ıhsan abım yanında olan resımlerı wardı.yenı mahalle muhtarı eyüp’e wermıstım onları buyuttu ama orjınel resımlerı bırdaha qerı wermedı eqer alabılırsem sıze nasıl ulastırabılırım ? ulastırmamı ıstermısınız.ellerınızden öper Sayqılarımı saqlıkla sunarım…

 38. Fethi SATICI

  Zehra hanım anneniz Ümran abla kardeşlerin galiba en küçüğü idi.Necip dayın annenin bir büğü idi. Birde atlet vardı aileniz arasında.Sabahları erkenden kalkar ve kilometrelerce koşardı.Rahmetlinin ismini hatırlayamadım.Zannedersem sizin yaakın akrabanızdı. Konuya açıklık getirirseniz sevinirim.Selamlar. Baban sağmı?

 39. Fethi SATICI

  Zehra Hanım,Muhtar Eyüp benim en iyi arkadaşlarımın arasındadır. Koyu FGB’li ve delikanlı bir adamdır.resimleri alabiliriz sizin üzülmeyin.Babanızı kısa olarak anlatayıp,Uzun Mehmet sesziz,akin ve çok iyi bir insandı.Nur içinde yatsın yanılmıyorsam kara gözlü,kara kaşlı bir insandı. Kendisi ile çok iyi görüşürdüm. Dediğim ibi sessiz,kendi halinde ve uysay bir insandı. Az konuşur çok dinlerdi. Zennedersem anen Ümran abla ile de çok geç evlendi.yanılmıyorsal annen babandan bir kaç yaş büyüktü.doğrumu? öyle hatırlıyorum aradan uzun yıllar geçti her şey aklımızda kalmıyor,kalamıyor. Damat sahibi olduğunu da öğrendim ve sevindim. İnşallah TORUn sahibi de olursunuz.Kuaför Asım’ı hatırlayamadım.Benim hatırlamam için 1960 yılı öncesine gitmeniz gerekiyor.Benim için 1960’dan sonrası yeni dir. Pala zekiyi de hayal meyal hatırlıyorum. Hatırımda kaldığı kadar subay kasketi gibi şapka giyerdi.Tabii o ise..Zehra Hanım,eeskiyi hatırlamak,eski dostları yad etmek ve Allah’ın rahmetine uğrayanlara Allah’tan rahmet dilemek çok güzel duygular.Sizi kutluyorum ve sizin öz bir Yakacıklı olduğunuzu öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorum.Çok hassas ve duyarlı bir insansınız.Hiç vakit geçirmeden yorumlarımı yanıt veriyorsunuz.İşte böyle olunmalı.Keşke herkes sizin gibi olsa.Zehra Hanım,naliı değer ayı Celal’in ablası Nursel abla Yakacıkta oturuyor.Büyük annenizin eski evinin yanında.rahmetli şöfer Nazımın evinde.Kendisini vaktin varsa bir ziyaret et.Bir elin parmakları kadar as kalan öz be öz Yakacıklı bir ablamız.Evi rahmetli Hacer teyzemizin hemen altında.Şoför Nazımın evi.Birinci kat. Görüşmek üzere saygılarımla.

 40. Fethi SATICI

  Zehra hanım,birde benzinci Cafer ağayı hatırlayamadım.benim bildiğim iki benzinci vardı biri benzinci Şükrü,diğeri benzinci Ali idi.Dayının ismini yanlış hatırlamışım Necim idi.Yıllar unutturuyor. sizinle tanışmayı çok istiyorum.elinizde eski Yakacıkla ilgili resimler varmı? Varsa onları değerlendirelim.Saygılarımla.

  • zehra qülhan

   SAYGILARIMLA,FETİH ABİ sorularıma yanıt verdiyiniz için teşekkür ederim,bizler eski sayılmayız amadoğma büyme,YAKACIKLIYIZ,ANNANEMDEN KALMA NESİLLERİYİZ,Ben zaten hacer annanenin evinde oturuyorum oeski evdeyim 80senelik ev ama değer oevde oturmaya,HATIRALARLA DOLU,Her köşesinde annem,babam,annanem,dayım,teyzemler,hakkı dedem hepsinin rahmetlilerin anıları var ayrı ayrı,ANNEMİ hayel meyer hatırlıyorum,ben beş yaşındaydım kardeşim dört yaşındaydı ANNEMİZİ KAYBETTİYİMİZDE,Annem yakacık sanaturyumda hastanesinde yatıyordu bazen eve gelirdi hastaneden paytonla bize rengli kıvrık şekerler getirirdi annanem hastaneye götürürdü ziyarete hastanenin havuzunun yanında otuttururdu annem bizi çiçekli pazen kendi diktiyi pıjaması vardı üstünde zatan fazlada yaşamadı kaybettik fazla birşey hatırlamıyorum annem hakkında allah ramet eylesin hepsine şimdi annanenin evindeyim bir banbaşka oturduğum yer,yakacık,adalar,kartal,maltepe,ayağımın altında manzarası çok güzel gerçi hertaraf beton harme oldu ama genede güzel yakacıyımız,celal amcanın ablasını görüyorum ama ne yalan söyleyim hiç oturup muhabet etmedik bir iki defa ayak üstü konuştuk ama gidicem yanına,Çocuklarıma yakacıyı anlatırım fırsat buldukca benim büyük kızım derya şefika teyzeye yorum yazmış yakacık hakkında çok duygulandım demekki aşılamışım çoçuklarıma yakacıyı ne mutlu bizlere HERNEYSE SİZİ FAZLA SIKMAYIM BİRGÜNÜ SİZİ BEKLERİM AÇI KAHVEMİZİ YAKACIK BALKONUNDA YANİ BAHÇEMİZDE İÇMEYE,HÜRMETLERİMİ SUNARIM SAYGILARIMLA sizi hayal meyer hatırlıyorum şimdi tanımak banbaşka gurur duyarım tanışmaya,,,SAYGILARIMLA,,,

   • zehra qülhan

    TEKRAR MERHABA FETIH ABI USTUNDEKI YORUMU YAZDIGIM ZAMAN CAFER aqa nın qelını ilhan ‘ ın hanımı ayazma yolunda kerwan restorantın sahıbı rahmetlı salıh amcanın kızı benı caya caqırdı yanı yenqem.oradn burdan knusurken pazar qunu kızkardesınız sonqul teyzeyı qormus bayaqı bı muhabbet etmıslr.hatta cınar altında otrmus eskılerı yaqıt etmıslr.yenqm bana anlattıktan sonra bunu sıze yazdım.ikiz kardesınızin bırı wefat etmıss allh rhmet eylesın isimlrını soyledı ama suanda aklımda deqıl.bı kardesınıznde krtalda kofte dukkanı warmıs.yenqem sızı cokk ıı tanıyor.bırqunu dawet edelım bır kahwemızı ıcsın dıyor,fetih abı eyup ten reımlerı alacaqınıza cok sewındımm bırde benım facebook ta cafer aqa nın babamın 50 sene oncesının fotaoqrafları war.eqer qrebılırsenız ordan kendınıze aktarın zeytınlıqın oraların resımlerı war.ordaN aktarabılırsınız bazı resımlerı.asım kuafor nail abının ynında kuaforluk yaprdı.benzıncı ben 1 tane hatrlıorum ama ısmıce bılmıorum hasır lokantasının altındakı benzıncı pala fewzıde kahwecı turan’n yanında calısıyordu turan amcada sımdı eskı camii ‘n altnda bahart dukknı war.bırde 2 yasında torunum war 2 kızım ewlı 😀 nezamn musaıtsenız buyrun qelın babam annemden 2 yas buyukmuss bıldqım kadarıyla SAYGILAR WE SEWGILER….

 41. Fethi SATICI

  Benimle yorum trafiğine giren yakacıklılardan özellikle rica ediyorum.Cevab iyorumlarınızı geciktirmeyin.Geciktirecekseniz bana yarum yazmayın. Saygılar.

 42. FETHİ SATICI

  Zehra Hanım,ilginize çok teşekkür ediyorum.Yengeniz Adapazarlı Münevverin kardeşi mi? Yaeni eniştesi bir kaç yıl önce komyonetle bir çocğu karan çiğnemişti.Yani görünmez kaza sonuncu. Yani yengenizin ablasının eşi.Doğrumu? Neyse her halde kız kardeşim Solmaz,ile karşılaşma olmuş.Yani rahmetli ikizi Yılmaz’ın ikizi. Ölümlü dünya.Rahmetli babanı anlatmamı istemiştiniz,anlattım.kısa olarak ta rahmetli annen Ümran ablamı anlatayım.Annen sarışına yakın minyon tipli sessiz bi insandı.Necip dayına benzerdi. Rahmetli büyük annen beni çok severdi.Rahmetli büyükannem ve rahmetli annamla devamlı görüşürlerdi. Annenin hasta olduğunu biliyorum.O dönemde yakacık’ta verem hastalığı çok yoğundu.Çok sayıda ağabeylerimiz bu menhus hastalığa yenik düşmüşlerdi.Neyse ki, (O) mikrop yuvası kapandı ve verem hastalığı yakacık’tan uzaklaştı.Zehra hanım,eskileri hatırlamak,konuşmak çok güzel bir duygu.Şöyle düşünüyorum da yakacık’tan kimler geldi,kimler geçti.Bizim çocukluğumuzda ve gençliğimizde Yakacık bambaşka bir güzel köydü.Herkes bir birini tanır ve saygı duyardı. Rahmetli Büyükannen ile ilgili bazı özel anılarımı sizinle görüştüğüm zaman anlatacağım. Belki biraz üzüleceksiniz.Bakın yaşam devam ediyor.Zehrah Hanım,belki size biraz tuhaf gelecek.Ben Yakacıkla ilgili çok şeyi hatırlıyorum.Yakacıkla ilgili her hanenin(eski Yakacık) hatıraları o gün gibi aklımda.Hangi haneyi,hangi komşumuzu bana burada bildirin hemen açıklamasını yapayım.Çok kuvvetli bir hafıza yapımın olduğunu söylüyorlar.Her halde bu yaşa geldim sigara ve içki kullanmadım.yani benim dudağıma sigara ve içki değmedi.Yıllarca çok ağır bir spor olan güreşe çalıştım. Güçlü bir fiziğimin olduğu söylenir.Nede olsa Yakacık havası ve suyuyla büğüdük.Mayamız sağlam. Zehra Hanım,Allah kısmet ederse 13.08.2010 Cumartesi günü saat: 13-15 arası Nursel Ablamı ziyarete geleceğim.Onunda ablasının adı Zehra idi. Benim doğum müjdemi Rahmetli Zehra abla babama müjdelemiş. Nursel abla ve celal Başer,ile biz bir arada büyüdük.Rahmetli Mümüne teyze ile Büyükanmem Ahret kardeşi idiler.Sizin oturduğunuz evi,sizden daha iyi biliyorum.Ben yakacık’ın her yeeeerini belki herkesten daha iyi bilirim.Çünkü ben öz be öz Yakacıklıyım,Yakacıklı olmaktan da her zaman mutluluk duydum.Neyse uzatmayalım görüştüğümüzde eski anılarımızı anlatırız.Sizde şimdiden bana Yakacıkla ve ailenizli ilgili soracağınız soruları hazırlayın. Özellikle sizi belki üzecek olan Büyükanneniz ile ilgili ve benim de şahit olduğum bir olayı istemeyerek size anlatacağım.Güreşmek üzere. NOT: Zehra Hanım, kartalgazetesi ve kent34.net’ten benim ürettiğim haberleri takip edebilirsiniz.Saygılar.Görüşmek üzere.kalın sağlıcakla.

 43. FETHİ SATICI

  KIRILASI ELLER YAKACIĞIMIZ TARİHİ KÖŞKLERİNDEN BİRİNİ DAHA CAYIR CAYIR YAKTILAR. AYAZMA YOLU ÜZERİNDE BULUNAN VE ESKİ TAŞKÖŞK’ KARŞISINDA OLAN YAKLAŞIK 150 YILLIK KÖŞKÜ KİM,KİMLER NEDEN YAKTI ACABA? KÖŞKÜN YAKILDIĞINI 26 AĞUSTOS 2010 TARİHİNDE TESADÜFEN ÖĞRENDİM VE ÇOK ÜZÜLDÜM.DİKKAT EDERSENİZ YAKACIK’TAKİ TARİHİ MEKANLAR BİR BİR YOK OLUYOR VE TARİHE KARIŞIYOR. HATİCİ ABBAS HALİM KÖŞKÜ,ÜNLÜ TAŞKÖŞK,MAHMUT NEDİM OYVAR KÖŞKÜ,NİMET PANSİYONU VE AYAZMA YOLU ÜZERİNDEKİ MÜTEVELLİLER KÖŞKÜ MAALESEF YOK ARTIK.ÇOK ÜZGÜNÜM.YAKACIKTA KALA KALA TARİHİ KONUMU OLAN SADECE YAKACIK HAMAMI KALDI. ÇOK ÜZGÜNÜM.YAKACIK ÖZELLİKLERİNİ BİR BİR KAYBETTİ,KAYBETMEYE DE DEVAM EDİYOR. VAH YAKACIK VAAAAHHHH.

 44. FETHİ SATICI

  ZEHRA KARDEŞ NASILSINIZ? SESİNİZ ÇIKMAZ OLDU.HER HALDE MEŞKULİYETİNİZ ÇOK FAZLA OLACAK Kİ, İKİ-ÜÇ SATIR CEVABİ ORUM YAZMA ZAHMETİNDE BULUNAMIYORSUNUZ.YOKSA HASTAMISINIZ? MERAK ETTİM.SELAMLAR.

  • ZEHRA GÜLHAN

   merhaba fethi abi
   nasılsın iyimisin inşallah iyisindir size artık ulaşmam imkansız evimizde internet yok onun için cvp yazamıyorum ama birşeye çok üzüldüm cumartesi bize gelmişsiniz karşılaşamadım sizinle eşimle muhabbet etmişsiniz bende evde olmayı çok isterdim malesef çalışıyorum inşallah birgün karşılaşırız eski yakacık resimlerini size ayarlar celal amcaya veririm bide anneannem hakkında olan olayı çok merak ettim üzücü ne olabilir neyse saygılarımla selamlarımı sunarım

 45. zeki yelkenbasan

  merhaba feti abi nasılsın iyimisin, sitedeki yorumlarını okudukça,iyi ve sağlıklı olduğuna sevindim.diyceksin sen nerden cıktın,gecen sene ben dana mail attım bizim hanımla ilgili.yazı yazmışsınız. tesadüf oldu bu ikinçi oluyor.cevap verirsen sevinirim.yakacıklı ile ilgili hatıralarını okudukça çok duygulandım selamlar

 46. FETHİ SATICI

  Dayı oğlu sen misin? Tabi ki notunu okuyunca şaşırdım.Sizinle galiba yanlış hatırlamıyorsam en son 1986 yılında görüşmüktük.Rahmetli dayım ile zannedersem Şarköy’e giderken Kumbağa size uğramıştık.Nasılsın? Annen nasıl? Birde şunu şaşırdım sizin hanım la ilgili nasıl bir yazı yazmışım? Soyadını belirtseydi muhakkak tanırdım.Selamlar.

 47. zeki yelkenbasan

  Evet hala oğlu ben dayı oğlu zeki yelkenbasan.mail adresini bana gönderirsen. daha rahat yazarım,ne dayı kaldı ne yenge.öpütorum yanaklarından.

 48. FETHİ SATICI

  Zehra kardeş, evet geldim sizin de ifade buyurduğunuz gibi görüşemedik.Eşinizle biraz lafladık.Oradan da Celal’in ablası Nursel ablamı ziyaret ettim.Nursel ablayla ve Celal Başer,ile birlikte büyüdük.Ailelerimiz 70 yıldan beri tanışıyorlar ve görüşüyorlar. Eşinize yıllar önce meydana gelen rahmetli Hacer teyze ile ilgili üzücü konuyu eşinize anlattım. Her şeye rağmen hayat devam ediyor.Eşiniz telefon numarasını vermişti.Yanında sizi bir kaç kere aramama rağmen size ulaşamadım.Eski resimleri Nursel ablama bırakırsan sevinirim.Selamlar.

 49. Haldun Cezayirlioglu

  Şefika Hanım,

  Köy Enstitüleri Kitap ve Efemera Koleksiyonu yapıyorum.
  30 Ekim-7 Kasım Tüyap Fuarında da sergimi açacağım.
  Konuyla ilgili olarak sizinle görüşmek isterim.

  Açık mail olmadığı için telefonumu yazmadım.
  Mail atarsanız memnun olurum.

  saygılarımla

  Haldun Cezayirlioğlu

 50. ülkü zeynep duran

  İyi günler Fethi Bey,
  Ben Tülay Aykut’un torunuyum. Yazdığınız yazıları az önce ananem ve Şenay Teyzem ile okuduk.Büyük ananem,büyük dedem ve Saim dedemden de bahsetmişsiniz.Hepimiz çok duygulandık.Ananemde bize kardeşinizden bahsetti Cemal dayımla Ahmet amcaya gidip yemek yemişler bundan 5 6 ay önce. Şenay teyzem ve bizde sizi birgün bize davet etmek istiyoruz. Telefon numaranız ananemde varmış. En yakın sürede haberleşmek üzere Hoşçakalın…

 51. FETHİ SATICI

  Ülkü hanım,ilginize çok teşekkür ediyorumbTabbi memnuniyetle.Selamlar.

 52. FETHİ SATICI

  Sayın Ülkü Zeynep Duran,

  Nazık davetinize çok teşekkür ediyorum.Ne var ki siz daveti yapana kadar Allah tecinden versin.Ben veya Annanen her halde bu fani dünyadan göç etmiş olacağız!…Biliydrsunuz bizler artık son demlerimizi yaşıyoruz.

  Saygılarımla.

  18.10.2010

 53. FETHİ SATICI

  Yakacı’lı olmak sözle olmuyor,olmazda. Yakacık’lı mert,sözünün eri,verdiği sözün arkasında duran,tabiri cahisse kıvırmayan insanlar bana göre Yakacık’lıdır. Öz Yakacık’lıların mayasında bu saydıklarım vardır.Yakacıklı yakacık bilincini geliştirmiş tarihi insanlardır.

  Öyle kolay kolay yakacık’lı olunmuyor,olunmazda.Bilmem anlatabildim mi?

  Tüm ÖZ Yakacık’lılara saygılar ve selamlar.

 54. ŞENAY KERİMKAR

  50 yılın buluşması bu gün gerçekleşti.Fethi bey ve annem 50 yıl sonra ilk defa bu gün görüştüler..çok duygusal ve güzel birgün oldu.mahalle ve okul arkadaşları ve bizler güzel bir gün geçirdik.fethi beye ve ifaket hanıma çok teşekkür ederiz .

 55. FETHİ SATICI

  Nihayet geçte olsa çok değerli kardeşim,çocukluk ve okul arkadaşım sayın Tülay Aytut,(Yanardağ) Hanım efendinin kızı sayın Şenay Kerimkar’ın davetleri ile 50 yıldır görmediğim,görüşemediğim kardeşim ve arkadaşımla görüşmenin,onunla birlikte 50-60 seneki eski hatıraları bir ZAMAN TÜNELİ içinde tekrar yaşamanın sevincini yaşadım.İnanırmısınız yaklaşık 70 yıllık yaşamamımda en çok sevindiğim ve mutlu olduğum bir gündü.( 19.11.2910) tarihi.Dile kolay TAm eksiksiz 50 yıl hiç görmemiştim Sayın tülay Aytut hanımefendiyi.Aynı mahallenin,aynı semtin çoçukları idik.Evlerimiz bitişikti hergün bir arada idik. Çok güzel ve sağlam komşuluk ilişkilerimiz vardı Aykut ailesi ile.1949-1950’li yılların başında Yakacık Hasan paşa İlk okulunda başlayan okul arkadaşlığımız Tülay Hanım’ın evlendiği 1960 yılına kadar sürdü. O tarihten sonra bir daha kendisini HİÇ görme imkanım olmadı.Rahmetli eşi Saim enişte ile 5-6 sefer görüşmeme rağmen kendisi ile görüşememiştim. !962 yılının 12.ayında Erzincan’a askerlik görevimi yapmak için gitim ve 1965 yılının birinci ayında TERHİS olduktan 2-3 ay sonra İş hayatına atıldığımım için çok sevdiğim Yakacık’tan Kartal’a taşındım.Hala Kartal’da oturuyorum.Ne varki Yakacık’la olan bağımışı hiç bir zaman koparmadım,yakacık’ın menfaatleri ve eski Yakacık’ın tanınması noktasında elimden gelen tüm imkanlarımı kullandım.
  ÇOK ŞAŞIRDIM
  Tülay Hanımefendiyi 50 yıl sonra gördüğümde hem sevindim,hemde çok üzüldüm.Ne varki bu üzüntümü kendilerine,kızına,damadına ve torunlarına belli etmemek için çok çaba sarf ettim.Düşünebiliyormuzunuz 17 yaşında DÜNYA evine giren,çoluk çaçuğa karışan 7 yetişkin TORUN sahibi olan gencecik bir insanı ihtiyarlamış,bedenen çökmüş,ufulmış halini görmek tabi ki beni şaşırtı.Sağlığının yerinde olması beni ayrıca sevindirdi.Yaklaşık iki saat süren sohbetimiz bana iki dakika gibi geldi.Sevgili kardeşim ve çocukluk arkadaşım beni 50 yıl sonra sağlıklı bir şekilde görmesi karşısında çok duygulandı ve göz yaşı akıttı.Bende ağlamamak için kendimi zor tuttum ve onlara hissettirmedim.Oysa bende için için ve sessizce ağlıyordum.Gözlüklerim olduğu için akıtmış olduğum bir kaç damla göz yaşını göremediler.Biz Yakacık’lılar iyi kalpli ve duygusal insanlarız.Komşuluk ilişkilerini de hiç bir zaman kolay kolay unutmayız.Rahmetli annesi Emine Aykut,Hanımın bende çok emeği ve hakkı var.Nur içinde yatsın,mekanı cennet olsun.Tülay hanımın erkek kardeşi sayın Ramis Aykut’ta benin çocukluk ve gençlik arkadaşımdı.Onunla da aramızda 3 yaş fark vardı.Ramis’in sağlığının yerinde olduğunu öğrendim ve çok sevindim.50 yıl sonra da olsa iki eski arkadaşın buluşmasına,görüşmesine vesile olan Yakacık-yakacık sitemizin kurucusu sayın Şefika hocama ve tesadüfen Tülüy Hanım’la birlikte benim okul resmimi görerek benimle temasa geçen ve 50 yıl sonra kayınvalidesi Sayın Tülay Aykut,hanımefendi ile beni buluşturan damadı Sayın Fikri Kerimkar’a çok TEŞEKKÜR ediyorum.Sağ olsunlar var olsunlar.Tüm Yakacık’lı dostlara selamlar

 56. Ahmet ODABAŞIOĞLU

  Yakacık için verilen hizmetinizden dolayı teşekkür ederim…
  Yakacığa hizmet ne olursa olsun bir İbadettir diyorum…
  sevgi ve hürmetlerim ile

 57. recep demir

  sayın fethi satıcı beyefendi öncelikle yüksel beyin selamlarını iletiyiyorum sizlere. yüksel bey koca pehlivan benim patronum sizlerin ve yakacıgın bahsini kendilerinden çok duydum. kendisi hala yaşayan bir tarih gibi sizlere ve tüm yakacıklılara selam..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s