Alıntı/Aforizma

“Türkiye’de aydınlar ise kendi değerlerinin, Türk kültürünün düşmanı olmayı, aydın olma erdemi diye tarif ediyor. Aydın olmanın gereği ülkeni, milletini küçümsemek, aşağılamak… Avrupa’da kendi diline, kültürüne, tarihine düşman biri aydın olarak kabul edilemez. Aydın olamaz. Dink’in cesedi kalkınca kamera oraya konan küçük bir kartona döndü: 1.500.000+1 yazıyordu. Yabancı düşmanlığı yapanlar utansın derken ırkçılık yaparak, yargıları bilgi diye sunarak yapılan eyleme ne demeli? Kanı kurumadan Dink’in üstünden yapılan bu çirkin saldırı nedir? Radikal2’den bir başlık, kocaman: “1.500.001’inci sırada olan…” (!). Kürtçülük yapmak ırkçılık dışı mı tutuluyor acaba? Solculuğun yolu da buradan mı geçer? Ya Ermenistan’da devletin öldürttüğü aydınların ruhu bunlara bakıp acılar içinde kıvranmaz mı? Bunlar kardeşlik söylemi mi? Irkçılığın anavatanı Avrupa’dır. Sömürgeci ruhtur.” (Nevval Sevindi, 30 Ocak 2007, Zaman) CUMA ya da Pasifik Arafı
  
Michel TOURNIER
  
 
Sayfa 103'den alıntı:
  
       Her sabah uyandığımızda içinde bulunduğumuz o bir tür sersemlik hali... Hiçbir şey, uykunun kendine özgü bir deneyim ve ölümün bir genel provası olduğunu bundan daha iyi kanıtlamaz. Uyuyan kişinin başına gelebilecekler arasında uyanmak, kuşkusuz en az beklediği ve en az hazırlıklı olduğu şeydir. Hiçbir karabasan, onu ışığa, başka bir ışığa bu ani geçiş kadar şaşırtamaz. Hiç kuşku yok ki her uyuyan için uykusu kesin ve sondur. Ruh, bedenini geriye dönmeyecekmiş gibi ardına bakmadan, dönme amacında olmadan, bir çırpıda terk eder. Her şeyi unutmuş, her şeyi boşluğa fırlatmışken, birdenbire zorba bir güç onu yeniden geriye dönmeye, yaşlı bedensel kılıfını, alışkanlıklarını, adetlerini yeniden sırtlanmaya zorlar.
        İşte biraz sonra uzanacağım ve kendimi sonsuza dek karanlıklara bırakacağım. Ne garip yabancılaşma. Uyuyan, kendini ölmüş sanan, yabancılaşmış bir kişidir.
  
  
  Fransızcadan çeviren:  Melis Ece
  Ayrıntı Yayınları, 3. basım 2004

Reklamlar

Leave a response and help improve reader response. All your responses matter, so say whatever you want. But please refrain from spamming and shameless plugs, as well as excessive use of vulgar language.

5 Responses to “Alıntı/Aforizma”

 1. Umran Greenaway (Mehdioglu)

  Bir turlu sayfaya girebilmeyi beceremedim. Isin dogrusu ne yapacagimi da bilemiyorum????
  Umran

 2. nicomedian

  Ümran hanım,
  Hoş geldiniz. Sorun yazdığınız yorumları görememenizse yönetici onayından geçmeyi bekledikleri içindir. Bu bekleme için kusura bakmayın. Spam’le uğraşmak istemiyorum.
  Sevgilerimle.

 3. sergül

  sayfanizi cok beyendim ama hayel kirikligi yasamis bulunuyorum cünkü 1978-1980 arasi bende ekl okudugum halde beni hatirliyanin cikmamasina üzüldüm slm

 4. FETHİ SATICI

  YAKACIKLILARA VERECEĞİM MÜJDEYİ BAKALIM KİM TAHMİN EDECEK VE YA BİLECEK.TAHMİNLERİNİZİ BEKLİYORUM. LÜTFEN İLGİLENİN VE TAHMİN EDİN.SİSE VE SİZLERE TAM BİR HAFTA SÜRE. HER YAKACIKLIYI YAKINDAN İLGİLENDİRECEK GELİŞME NE OLABİLİR? tahmin yarışması hem sitemize hareket getirecek hemde bilgisayarlarımızı paslanmaktan kurtaracak.Bilin bakalım Yakacıklalara vereceğim MÜJDE nedir?

 5. FETHİ SATICI

  MÜJDEMİN NE OLDUĞUNU TAHMİN EDEN VE YA İLK BİLEN ÇIKTIĞINDA MÜJDEMİN NE OLDUĞUNU HEMEN SİTEMİZDE AÇIKLAYACAĞIM.HAYDİ BEYİN CİMLASTİĞİNE.SAYGILAR.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s